POLSKA 9:06 27 stycznia 2019

Auschwitz: uroczystości z udziałem premiera Morawieckiego, byłych więźniów i dyplomatów

Wikimedia Commons
W kolejną rocznicę wyzwolenia na terenie Muzeum Auschwitz - Birkenau odbędą się uroczystości ku czci zamordowanych. Główne rozpoczną się o 12.30 w budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, natomiast o 14.00 zgładzeni zostaną upamiętnieni przy Pomniku Ofiar.

Mijają 74 lata od oswobodzenia więźniów niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Wcześniej o 8.15 byli więźniowie oraz dyrekcja Muzeum złożyli wieńce i zapalili znicze pod Ścianą Śmierci przy bloku 11 byłego obozu Auschwitz I.

W sumie w obozie hitlerowcy zgładzili ponad milion 100 tysięcy osób, 90 procent ofiar stanowili Żydzi. Między innymi dlatego Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej na 27 stycznia - a więc w rocznicę wyzwolenia obozu - ustanowiło Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W czasie II wojny światowej Niemcy wspierani w różnym stopniu przez państwa sojusznicze wymordowali około 6 milionów europejskich Żydów.

 

am

Źródło: IAR, twitter.com

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE