POLSKA 9:23 16 września 2020

Czy Parlament Europejski zablokuje budowę Nord Stream 2. W czwartek głosowanie rezolucji

wikimedia.org
Parlament Europejski domaga się zatrzymania budowy Nord Streamu 2. Apel o zablokowanie gazociągu znalazł się w rezolucji przygotowanej przez największe grupy polityczne, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Rezolucja ma być głosowana na sesji plenarnej Europarlamentu.

Rezolucja powstała w reakcji na próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego nowiczokiem. Oprócz apelu o zaprzestanie budowy Nord Streamu 2 jest także wezwanie unijnych krajów do koordynacji działań, wspólnego stanowiska, by Unia mówiła z rosyjskimi władzami jednym głosem.

Stosunki z Rosją pod lupą

Europosłowie domagają się też natychmiastowej, pogłębionej i strategicznej oceny relacji Unii z Rosją. Te relacje, jak napisali deputowani, powinny być uzależnione od przestrzegania demokratycznych standardów i praw człowieka przez władze na Kremlu. Europosłowie zaapelowali do krajów członkowskich o dalsze izolowanie Rosji w międzynarodowych grupach czy organizacjach.

Chcą też zaostrzenia wzorowanych na amerykańskiej ustawie Magnickiego sankcji wobec Rosji, w tym uzgodnienia restrykcji za łamanie praw człowieka.

JK

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE