POLSKA 19:59 28 stycznia 2020

Czy Polska jest gotowa na koronawirus? Hudzik (GIS) odpowiada!

Telewizja Republika
Gościem red. Łukasza Jankowskiego w programie „Dziennikarski poker” na antenie Telewizji Republika był Grzegorz Hudzik, Główny Inspektorat Sanitarny.

– Nasi obywatele przebywający jeszcze na terenie Chin są pod opieką polskiego rządu – uspokoił Hudzik.

– Jeżeli mamy miasto objęte kwarantanną (Wuhan), gdzie przebywali Polacy, to my przyjmując naszych rodaków z tamtych terenów bacznie ich obserwujemy. Pozwala to na sprawowanie kontroli nad wszelkimi zagrożeniami związanymi z koronawirusem – podkreślił. 

Podkreślił, że przypadek z Bawarii to przypadek osoby, która zaraziła się od osoby, która uprzednio przebywała na terenie Chin i która nie miała objawów. 

Rzecznik bawarskiego resortu zdrowia przekazał, że wirusa wykryto u mężczyzny, mieszkańca powiatu Starnberg w Bawarii. Jak poinformował bawarski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL), stan kliniczny pacjanta jest dobry. „Został on odizolowany i cały czas monitorowany jest jego stan zdrowia” – zapewnił LGL. 

– Ta grupa wirusów zanana jest nam od lat. (…) Obserwując nowy wirus, z którym mamy obecnie do czynienia wydaje się być trochę łagodniejszy niż np. SARS – wyjaśnił nam Hudzik.

Zaznaczył, że wciąż pojawiają się nowe informacje związane z koronawirusem. 

Hudzik tłumaczył, że leczenie w przypadku tego wirusa jest na razie objawowe. 

Czy Polska jest gotowa na koronawirus?

– Żaden kraj nie jest gotowy na odparcie tak dużej liczby zachorowań, jeśli ta skala by się utrzymała, dlatego staramy się wyhamować skalę zarażeń - wyjaśnił Hudzik.

GIS powiedział, że na bieżąco monitorowane jest też Lotnisko Chopina w Warszawie, tym bardziej że jest to węzeł przesiadkowy dla wielu turystów. Zbiera się informacje o każdym pasażerze przylatującym z Chin. Terminal, na którym lądują te samoloty, jest wydzielony. Ma też osobną wentylację.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ:
 

M.N.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE