POLSKA 16:13 9 listopada 2018

Dr Kawęcki: Odzyskanie niepodległości to było dzieło kilku pokoleń Polaków

Telewizja Republika
Gościem Adriana Stankowskiego w programie Telewizji Republika ,,Republika - po południu'' był historyk dr Krzysztof Kawęcki, który przybliżył historię odzyskania niepodległości przez Polskę – Trudno ograniczyć tę kwestię odzyskania niepodległości tylko do ostatniego epizodu, czyli okresu I wojny światowej. Wtedy oczywiście utworzyła się korzystna koniunktura międzynarodowa - mówił w programie.

– Panie doktorze. 10 listopada 1918 przyjechał do Warszawy Józef Piłsudski a 11 wybucha niepodległość Polski. Jak do tego doszło? - zapytał Adrian Stankowski. 

– Trudno ograniczyć tę kwestię odzyskania niepodległości tylko do ostatniego epizodu, czyli okresu I wojny światowej. Wtedy oczywiście utworzyła się korzystna koniunktura międzynarodowa . (...) Tę koniunkturę trzeba było wykorzystać i Polacy potrafili to wykorzystać, byli przygotowani - ocenił dr Krzysztof Kawęcki. 

 – Odzyskanie niepodległości to było dzieło kilku pokoleń Polaków. Mimo tego, nie posiadaliśmy państwa to mieliśmy wypracowane elity - podkreślił. 

– Także mieliśmy działalność dyplomatyczną w Europie a później to powstanie nowoczesnych ruchów politycznych  na ziemiach polskich - dodawał historyk. 

– To wówczas trwała ta organizacja narodu (...)  Należy pamiętać także o tych elitach kulturalnych, które kształtowały zbiorową tożsamość narodową Polaków - podkreślił dr Kawęcki. 

– Spełniło się to,  o co apelował Zygmunt Krasiński - szlachtą polską - polski lud. Te unarodowienie tej najliczniejszej warstwy chłopskiej - mówił.

Adrian Stankowski dopytał także, co takiego wydarzyło się 11 listopada – 10 listopada oczywiście był przyjazd Józefa Piłsudskiego z więzienia w Magdeburgu a później konsekwencją przekazanie władzy Józefowi Piłsudskiego, bo wcześniej władzę miała Rada Regencyjna. Trzeba powiedzieć, że rola która wykonała rada regencyjna była istotna - dodawał historyk. 

AS

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE