POLSKA 18:34 26 maja 2020

Dr Sutkowski: Polska w walce z koronawirusem jest bardzo wysoko oceniana przez inne kraje

TV Republika
Gościem redaktora Marcina Bąka w dzisiejszym odcinku programu „Nie daj się epidemii” na antenie Telewizji Republika był dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych, wykładowca Uczelni Łazarskiego.


-Myślę, że od kilku tygodni zadajemy sobie to pytanie. Chce powiedzieć, że mam wrażenie, że jesteśmy na płaskowyżu zachorowań. Liczba nowych zachorowań wciąż się otrzymują. Można pomyśleć, że nic się nie poprawia. Tak jest i jestem daleki od huraoptymizmu. Patrząc na dane osób leczonych i będących na oddziałach w szpitalach, większość nowych ognisk to ślad  obrazu schodzenia z tego płaskowyżu staje się coraz bardziej realny, jednak jeszcze daleko od osiągnięcia w moimi uczuciu-odniósł się do pytania


-Trzeba uporządkować rzeczy. Szwecja idzie swoją drogą, jedyną w Europie. Założono, że Szwecja jest inna od krajów zachodnich. Szwedzi grupują się w mniejsze grupy, mają dużą odpowiedzialność. Mimo to jest władza jest krytykowana przez swój naród. Poza Sztokholmem czy też Göteborgiem nie ma dużych skupisk osób w jednym miejscu. Wszystkie te sytuacje, w których jest Szwecja, nie są do porównania z Polska. Włosi zaniechali pierwsze uderzenie i narobili wiele błędów. My w tej układance jesteśmy oceniani wysoko, bardzo wysoko. Mamy małą liczbę zachorowań, zgonów. Walczymy z wirusem i w większości obywatele zachowują się właściwie i odpowiedzialnie-powiedział na temat drogi, którą w walce z koronawirusem obrała Szwecja. 

-Słusznie zauważono rzadkie zakażenia osób na ulicach. Jeżeli przybywamy w lasach, bulwarach w dużych grupach to zakażeń jest więcej. Sens noszenia był i jest. Skończy się on z tej racji, że niebezpieczeństwo zakażenia przenosi się na miejsca zamknięte takie jak galerie handlowe, urzędy. Tutaj nastąpi rozluźnienie z maseczkami, bo robi się coraz cieple. W tej przestrzeni otwartej nie będziemy musieli nosić maseczek. Co innego z miejscem transportu, szkoły i galerie będziemy nosić je jeszcze jakiś czas. maseczka nie jest najważniejszym elementem ochrony, mimo że była ważna. Mam wrażenie, że niedługo we wszystkich województwach zostanie zniesiony obowiązek. Ta informacja powinna pojawicie jutro-wypowiedział się odnośnie poluzowania obostrzeń. 


-Bioaerozol roznoszony przez osoby może mieć w sobie koronawirusa. W miejscu takim jak siłownia może być wiele takich zarazków i biorców. Trzeba szczególnie zabezpieczyć takie miejsca ograniczeniem liczby osób. Na pewno nie będzie to siłownia i sauna sprzed kilku miesięcy. Jeśli wprowadzimy obostrzenia to możemy otworzyć takie miejsca-odniósł się do pomysłu otwarcia siłowni, saun. 


-Jest bardzo dużą liczbą osób, które wyzdrowiały. W najbliższym czasie wiele osób wyzdrowieje. Przede wszystkim takie osoby to te które miały dwukrotnie ujemny wynik badania. Jest dużą liczbą i skok takich osób. Z dwoma wynikami ujemnymi wychodzi się ze -szpitala. Ufamy, że osoby, które wyzdrowiały mają niewielką szansę ponownego zarażenia-pozytywnie wypowiada się dużej ilości osób, które już wyzdrowiały. 

KW

Źródło: TV Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE