POLSKA 9:43 12 stycznia 2021

Gowin: na przełomie stycznia i lutego możliwe rozmowy o odmrażaniu niektórych sektorów gospodarki

Gowin zapowiadał o odmrażaniu sektorów gospodarkiFacebook/@MRPiT
- Jeżeli sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie pogorszeniu, na przełomie stycznia i lutego wrócimy do rozmów o odmrożeniu poszczególnych sektorów gospodarki - mówi w rozmowie z portalem Business Insider wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Wicepremier odniósł się do obecnej sytuacji pandemicznej w kraju i na świecie:

- Warunek jest jednak jeden: musimy się ich (obostrzeń - przyp. red.) twardo, konsekwentnie trzymać. Faktem też jest, że sytuacja pandemiczna wszędzie dookoła Polski uległa pogorszeniu, m.in. ze względu na pojawienie się nowej, dużo bardziej zaraźliwej formy koronawirusa. Dlatego obecnie wolę mówić o potencjalnych zmianach w rejestrze obostrzeń w interwałach dwutygodniowych - powiedział.

Odmrożenia od końca stycznia

Jak stwierdził, jeżeli sytuacja epidemiologiczna do końca stycznia nie ulegnie pogorszeniu, wówczas na przełomie stycznia i lutego można zacząć rozmawiać o odmrażaniu niektórych sektorów gospodarki.

- Ostatnimi branżami na liście do odmrażania są turystyka, hotelarstwo i gastronomia. Wiele zależy od tempa akcji szczepienia. Na razie wąskim gardłem pozostaje liczba dostępnych szczepionek. Istotne jest, to kiedy na masową skalę ruszy produkcja preparatu firmy Moderna. Ta szczepionka jest znacznie łatwiejsza w użyciu i dystrybucji - mówił Gowin.

Właściciele hoteli i wyciągów już teraz zaapelowali, że nie będą stosowali się do obostrzeń rządowych i rozpoczną swoją działalność w następnym tygodniu po zakończeniu narodowej kwarantanny. Wicepremier powiedział, że "rozumie i szanuje te emocje".

Poszerzenia tarczy

W ramach pomocy dla przedsiębiorców Tarcza 6.0 zostanie rozszerzona na kolejne dwa miesiące, będzie także możliwość zwolnienia ze składek ZUS za grudzień i styczeń. Co do tarczy branżowej, Gowin rekomendował "rozszerzenie tarczy finansowej o firmy z branży pralniczej":

- Trzeba pamiętać, że głównym odbiorcą tych usług są hotele, a te pozostają zamknięte. Tak więc wsparcie dla pralni jest logiczne i oczywiste.

Wznowiona nauka w trybie stacjonarnym

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że od 18 stycznia zostanie wznowiona nauka stacjonarna w klasach I-III. Poza tym - do 31 stycznia - utrzymane zostaną wszystkie dodatkowe obostrzenia.

Lista obostrzeń, które obowiązują do 31 stycznia:

- zamknięte hotele także dla osób podróżujących ze względów służbowych. Mogą z nich korzystać tylko służby mundurowe, medycy i pracownicy szpitali specjalistycznych. Czynne są także hotele pracownicze;

- zamknięte stoki narciarskie;

- zamknięte galerie handlowe, z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, aptek, sklepów z książkami i prasą oraz wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych;

- infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego;

- 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym;

- ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych;

- ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego - max. 1 os./15m2;

- udział w zgromadzeniach - max. 5 osób;

- zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji;

- zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki;

- ograniczenie w sklepach - max. 1 os./15m2;

- godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00.

- zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

ASy

Źródło: rmf24.pl

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE