POLSKA 17:23 9 sierpnia 2020

Indie chcą być samowystarczalne militarnie. Wprowadzają zakaz importu broni.

W zeszłym roku Indie były trzecim największym importerem broni.pixabay
Indie wprowadzą zakaz importu ponad 100 rodzajów sprzętu wojskowego. Ministerstwo Obrony oświadczyło, że embargo pozwoli Indiom stać się bardziej samowystarczalnymi jeśli chodzi o produkcję broni.

Premier Narendra Modi zaczął naciskać na zwiększenie krajowej produkcji broni od czasu pandemii koronawirusa. Tamtejsze Ministerstwo Obrony ogłosiło, że wprowadzi zakaz importu 101 rodzajów sprzętu wojskowego, próbując w ten sposób zwiększyć rodzimą produkcję.

Posunięcie to jest najnowszym działaniem New Delhi, w kierunku uczynienia Indii „Atmanirbhar Bharat”, czyli krajem samodzielnym.

Minister obrony Rajnath Singh zapowiedział, że rząd planuje stopniowo wprowadzać embargo na wybrany sprzęt wojskowy w okresie od tego roku do 2024 r., a lista będzie okresowo poszerzana lub aktualizowana.

- Naszym celem jest poinformowanie indyjskiego przemysłu obronnego o przewidywanych potrzebach sił zbrojnych, aby były one lepiej przygotowane do realizacji celu, jakim jest indygenizacja (powrót do wartości lokalnych)” - napisał na Twitterze Singh. - To duży krok w kierunku samodzielności w obronie. Ta decyzja będzie doskonałą okazją dla indyjskiego przemysłu obronnego do produkcji elementów z listy negatywnej przy wykorzystaniu własnych możliwości projektowych i rozwojowych… - oznajmił Singh.

Lista sprzętu objętego embargiem obejmuje różne rodzaje amunicji, sonary i radary, działa artyleryjskie, karabiny szturmowe, korwety, samoloty transportowe i helikoptery, poinformowała gazeta „The Times of India”.

W maju, kiedy Modi rozpoczął kampanię „Atmanirbhar Bharat”, New Delhi oświadczyło, że kraj zaprzestanie importu broni, którą można wyprodukować w kraju, aby jego gospodarka stała się bardziej samowystarczalna w czasie pandemii koronawirusa.

Według kwietniowych badań przeprowadzonych przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem, Indie były trzecim największym nabywcą sprzętu wojskowego w zeszłym roku po Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Podczas zimnej wojny Indie w zakresie sprzętu wojskowego były zależne głównie od Związku Radzieckiego. Następnie zwrócił się ku Stanom Zjednoczonym i zdywersyfikował zakupy.

W lutym Modi i prezydent USA Donald Trump podpisali umowę na zakup zaawansowanego technologicznie sprzętu wojskowego o wartości ponad 3 miliardów dolarów.

Od wybuchu epidemii koronawirusa Modi głośno opowiada się za promowaniem krajowej produkcji oraz ochroną tamtejszych firm. Oprócz kampanii „Atmanirbhar Bharat” premier uruchomił także program „Make in India”.

JS

Źródło: Deutsche Welle

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE