POLSKA 20:40 13 marca 2014

Starcia w Doniecku. Jedna osoba nie żyje [relacja]

WIKIPEDIA/Andrew Butko/CC BY-SA 3.0
Jedna osoba zginęła w wyniku starć między uczestnikami prorosyjskiej demonstracji i manifestacji na rzecz jedności Ukrainy w Doniecku na wschodzie kraju - poinformowała agencja Reutera, powołując się na miejscową służbę zdrowia.

22.36

Lagarde: MFW zaczyna negocjacje z Ukrainą ws. programu ratunkowego 

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde poinformowała, że na wniosek Rady Wykonawczej Funduszu, przebywająca w Kijowie misja MFW rozpocznie negocjacje z władzami Ukrainy ws. programu ratunkowego.

Jak poinformowała w krótkim oświadczeniu Lagarde, pracująca od 4 marca w Kijowie misja ekspertów MFW poczyniła "znaczne postępy" w ocenie sytuacji gospodarczej Ukrainy. "Po nieformalnym briefingu Rady Wykonawczej MFW, jaki miał dziś miejsce, kierownictwo poprosiło zespół, by pozostał w Kijowie i rozpoczął proces negocjacji" - powiedziała Lagarde.

Jak wyjaśniła zespół ekspertów MFW ma wraz z władzami Ukrainy opracować taki program reform gospodarczych, w wyniku którego Ukraina powróci na drogę trwałego wzrostu gospodarczego, "jednocześnie chroniąc najsłabszych w społeczeństwie". Dodała, że misja MFW pozostanie w Kijowie do 21 marca.


22.14 

Nagranie z zamieszek w Doniecku.


21.59

NATO zaprosiło Rosję i Ukrainę na spotkanie 50 państw

Rosja i Ukraina zostały zaproszone na poświęcone kryzysowi wokół Krymu spotkanie 50 państw, jakie odbędzie się w piątek w kwaterze głównej NATO w Brukseli - poinformowali przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jak powiedziała rzeczniczka NATO Carmen Romero, Ukraina poprosiła o zwołanie nadzwyczajnego spotkania ambasadorów z Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego, która zrzesza 28 państw członkowskich Sojuszu oraz 22 innych krajów Europy i środkowej Azji. - Oczekujemy wymiany poglądów między sojusznikami i partnerami na temat sytuacji na Ukrainie - powiedziała Romero. Według niej zaproszono wszystkich 50 państw, w tym Rosję.


21.58

USA chcą rezolucji RB ONZ potępiającej referendum ws. Krymu

USA przekazały Radzie Bezpieczeństwa ONZ wniosek o rezolucję potępiającą referendum ws. Krymu i potwierdzającą terytorialną integralność Ukrainy. USA chcą, by Rada głosowała nad nim najpóźniej w sobotę.

Poinformował o tym ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Mark Lyall Grant.


21.54

Na Twitterze Euromaidan PR opublikowano zdjęcie separtystów. Według źródła, zwolennicy Rosji zabili dzisiaj trzech pokojowych aktywistów ukraińskich. 

hymn


21.45

Euromaidan PR donosi o 3 ofiarach śmiertelnych starć w Doniecku. Według tego źródła 50 osób zostało rannych w wyniku tych zamieszek. 

donieck2


21.04

Jedna ofiara starć rywalizujących demonstrantów w Doniecku

Jedna osoba zginęła w wyniku starć między uczestnikami prorosyjskiej demonstracji i manifestacji na rzecz jedności Ukrainy w Doniecku na wschodzie kraju - poinformowała agencja Reutera, powołując się na miejscową służbę zdrowia.

Według agencji Interfax-Ukraina na placu Lenina w Doniecku uczestnicy prorosyjskiego wiecu napadli na zgromadzonych pod hasłem "Za jedną Ukrainę". Z obu stron w starciach uczestniczyło ok. 2 tys. ludzi.


21.03

Jaceniuk na posiedzeniu RB ONZ: jest jeszcze szansa na pokój

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział po południu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji na Ukrainie, że jest jeszcze szansa "na pokojowe rozwiązanie kryzysu".

Jaceniuk dodał, że kryzys ukraiński stwarza zagrożenie dla zabiegów na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania broni nuklearnej. CZYTAJ WIĘCEJ...


 

20.31

Hague apeluje o odwołanie krymskiego referendum

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague zaapelował o odwołanie wyznaczonego na niedzielę referendum na Krymie i ostrzegł Rosję przed sankcjami, jeśli w rozwiązywaniu ukraińskiego kryzysu nie nastąpi dyplomatyczny postęp.

Wypowiadając się w przededniu rozmów sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w Londynie, Hague stwierdził, że referendum nie jest zgodne z prawem, nie odpowiada demokratycznym standardom i nie może legalizować faktów dokonanych.

- Odwołanie referendum i przystąpienie do międzynarodowych negocjacji rosyjsko-ukraińskich, być może z udziałem przedstawicieli innych państw miałoby duże znaczenie w wypracowaniu sposobów deeskalacji konfliktu – zaznaczył Hague.

- Jeśli w najbliższych kilku dniach nie będzie postępu w tej sprawie, to UE przejdzie do następnego etapu działań antykryzysowych, zamrażając aktywa i wpisując na czarną listę wizową indywidualnych Rosjan. Będzie to omawiane na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli w poniedziałek – podkreślił.


 

20.00

OBWE: Rosja poparła wysłanie misji obserwatorów na Ukrainę

Rosja po raz pierwszy poparła plan wysłania misji obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainę - poinformował ambasador Szwajcarii przy OBWE Thomas Greminger. Dodał, że jest to "duży krok naprzód".

- Federacja Rosyjska poparła pomysł szybkiego zatwierdzenia i szybkiego wysłania specjalnej misji obserwatorów na Ukrainę" z Krymem włącznie - powiedział Greminger po spotkaniu ambasadorów przy OBWE w Wiedniu.


 

19.00

Turczynow: istnieje ryzyko inwazji wojsk rosyjskich

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że istnieje ryzyko inwazji rosyjskiej na Ukrainę, o czym świadczy koncentracja żołnierzy rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Agresji może zapobiec postawa społeczności międzynarodowej - dodał. CZYTAJ WIĘCEJ


 

18.18

Wojciech Jankowski, korespondent Radia Wnet z Symferopola:

Muszę powiedzieć, że Rosjanie zajmują kolejne strategiczne miejsca. Około godz. 14.20 dotarły do mnie informacje, że miał miejsce szturm na bazę, gdzie znajdują się zapasy nafty i benzyny. Benzyna jest teraz bardzo cenna. Jednak, gdy dotarłem na miejsce ludzie z tzw. samoobrony nie przepuścili mnie dalej. Słyszałem strzały, byłem świadkiem szturmu, jednak nie potrafię stwierdzić, czy były to strzały z ostrej amunicji. Zapytałem czyj to rozkaz, żeby zatrzymywać mnie i nie zezwalać na przyjrzenie się sytuacji . Mężczyzna ubrany w strój w barwach moro powiedział, że to jest wojsko krymskie. Jednak grupa mężczyzn, która stała za nim trzymała w rękach tarcze w barwach rosyjskich. Na Krymie nie jest bezpiecznie.

janko


 

18.16

Szef sztabu rozmawiał z NATO na temat Ukrainy

Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow przeprowadził rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, duńskim generałem Knudem Bartelsem - poinformowała rosyjska agencja Interfax.

Według zacytowanego przez nią oświadczenia resortu obrony rozmowa dotyczyła "stanu stosunków Rosja-NATO oraz obecnej sytuacji na Ukrainie".


 

18.02

Steinmeier: Rosja odrzucała wszelkie próby deeskalacji na Krymie

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier oświadczył, że wszelkie próby na rzecz deeskalacji na Krymie zostały odrzucone przez Rosję. Ostrzegł następnie Rosję, że UE może wdrożyć kolejny, trzeci stopień sankcji.

Dodał, że w ciągu weekendu kraje UE mają uzgodnić listę Rosjan, których mają objąć zakazy wizowe i zamrożenie ich kont za granicą w ramach sankcji już uzgodnionych przez Unię.

Jak ocenił niemiecki minister, po planowanym na niedzielę referendum na Krymie nastąpią kolejne kroki w celu integracji Krymu do rosyjskiego terytorium.

Steinmeier wypowiedział się w Budapeszcie, gdzie spotkał się z szefami dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej.


 

17.50

Samolot straży granicznej ostrzelany nad Krymem

Dziś około godziny 13 w trakcie patrolowania podlegającego kontroli regionu przygranicznego przez samolot straży granicznej demonstracyjnie otwarto do niego ogień z transportera opancerzonego znajdującego się na rosyjskim posterunku blokadowym koło Armianska

- głosi komunikat służby prasowej straży granicznej Ukrainy.

Dodaje, iż jest to już drugi przypadek użycia broni dla przeszkodzenia lotniczej działalności patrolowej straży granicznej. Jej nieuzbrojony samolot został ostrzelany w tym samym rejonie 8 marca.


 

17.43

Kerry: aneksja Krymu spowoduje retorsje wobec Rosji

Kerry, który spotka się w piątek w Londynie z szefem MSZ Rosji Sergiejem Ławrowem, by zaoferować Rosji dyplomatyczne rozwiązania w sprawie Ukrainy, powiedział senatorom, że liczy na to, „iż rozsądek zwycięży" w tych negocjacjach. Podkreślił jednak, że nie ma na to żadnych gwarancji.

Unia Europejska i USA zareagują jeszcze w poniedziałek, jeśli Rosja postanowi wykorzystać jako powód do zagarnięcia Krymu wynik referendum w sprawie przyłączenia tego regionu do Rosji - powiedział Kerry.

Sekretarz stanu wyjaśnił, że wcześniej ponownie "krótko rozmawiał" z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. - Mam nadzieję, że Rosjanie przyjadą (do Londynu) świadomi tego, że wspólnota międzynarodowa jest silna i w tej sprawie ma wspólne stanowisko - dodał Kerry. CZYTAJ WIĘCEJ


 

17.00

Kerry rozmawiał z Ławrowem

Sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na temat "normalizacji sytuacji na Ukrainie i poszukiwania rozwiązań pokojowych". Negocjacje będą kontynuowane w piątek w Londynie - podało rosyjskie MSZ.

Relacjonując rozmowę telefoniczną ministrów, rosyjski MSZ napisał, że przedmiotem rozmowy były "rosyjskie i amerykańskie propozycje dotyczące uspokojenia sytuacji i pokojowego rozwiązania" ukraińskiego kryzysu. Jak w poprzednich dniach, komunikat nie wspomina nic o poczynionych ustaleniach bądź jakimkolwiek porozumieniu.

Agencja ITAR-TASS podaje jedynie, że "dialog na temat Ukrainy będzie kontynuowany w Londynie".

Według agencji Reutera i AFP Kerry powiedział, że zarówno USA, jak i Unia Europejska gotowe są podjąć "poważne kroki" w ramach retorsji wobec Rosji, jeśli dojdzie do zaplanowanego na niedzielę referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji.


 

16.25

Rosja gotowa do spotkania wiceszefów MSZ krajów WNP ws. Ukrainy

Rosja jest gotowa do udziału w spotkaniu wiceministrów spraw zagranicznych krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w sprawie Ukrainy; może się ono odbyć 14 marca w Mińsku - podało MSZ Federacji Rosyjskiej w oświadczeniu.

Rosyjskie ministerstwo zaprzecza wypowiedziom przedstawicieli Kijowa o tym, że państwa WNP - do której Ukraina także należy - odmawiają dyskusji w sprawie sytuacji w tym kraju.

Według rosyjskiego MSZ kraje WNP nie zgodziły się na proponowane przez Ukrainę nadzwyczajne posiedzenie rady ministrów spraw zagranicznych WNP 12 marca w Kijowie. Jednak poparły propozycję, by 14 marca w Mińsku spotkali się wiceszefowie MSZ - podaje resort. Według niego strona ukraińska w nocie wystosowanej przez jej MSZ poinformowała, że nie zgadza się na takie spotkanie.

- Chcemy potwierdzić, że byliśmy i nadal jesteśmy gotowi do przeprowadzenia spotkania - głosi komunikat MSZ Rosji.


 

16.19

Rada Bezpieczeństwa FR omówiła relacje z Ukrainą, UE i USA

Stosunki z Ukrainą, Unią Europejską i USA były tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, które pod przewodnictwem prezydenta FR Władimira Putina odbyło się w jego rezydencji w Soczi.

- Nie możemy nie poświęcić uwagi wydarzeniom wokół Ukrainy i Krymu, wszystkiemu temu, co dotyczy tego niełatwego problemu - oświadczył prezydent, otwierając posiedzenie.

Putin podkreślił, że "kryzys ten powstał nie z winy Rosji, jednak chcąc nie chcąc została ona weń wciągnięta". - Jest to przede wszystkim wewnątrzukraiński kryzys. Niestety - jak wszyscy rozumieją - zostaliśmy wciągnięci w te wydarzenia - oznajmił.


 

16.01

Gazprom: Ukraina przeżywa kryzys, lecz za gaz trzeba płacić

Szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller poinformował, że zadłużenie Ukrainy za gaz wynosi obecnie ponad 1,8 mld dolarów. - Na Ukrainie jest głęboki kryzys polityczny, lecz za gaz trzeba płacić - powiedział Miller dziennikarzom w Berlinie.

Miller dodał, że od początku roku zadłużenie Ukrainy rośnie z miesiąca na miesiąc.

Prezes Gazpromu zaznaczył, że zaległości Ukrainy w opłatach za gaz oznaczają "niedofinansowanie aktualnego programu inwestycyjnego, braki we wpływach do budżetu".

- To także kwestia wypłaty dywidendy naszym akcjonariuszom; wśród naszych prywatnych akcjonariuszy jest dość duża liczba cudzoziemców. To też ich dochody i dywidendy - powiedział Aleksiej Miller.

- Dziś widzimy, że nasze działania wobec Ukrainy są całkowicie lojalne - oświadczył szef Gazpromu.

- Zgodnie z obowiązującym kontraktem mamy wszelkie prawa, by przejść do systemu przedpłat, lecz tego nie robimy - powiedział Miller. Zasugerował, że to ważne, by na Ukrainie nie doszło do zapaści gospodarczej, aby nie powstało zagrożenie dla tranzytu rosyjskiego gazu do Europy.


 

15.58

MON Ukrainy: na razie nie będzie lotu obserwacyjnego nad Rosją

Ukraina nie wykona w najbliższych dniach lotu obserwacyjnego nad terytorium Rosji, gdyż warunki, które wysunęła Moskwa, uniemożliwiają szybkie przygotowanie takiej misji – wynika z wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa obrony w Kijowie.

„Rosja postawiła tak trudne warunki, że poważnie komplikują one zorganizowanie takiego lotu” – oświadczył urzędnik ministerstwa w Kijowie, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Agencja dowiedziała się, że strona ukraińska za pośrednictwem OBWE „stara się doprowadzić do złagodzenia finansowo-technicznych wymogów, postawionych przez Federację Rosyjską” dla realizacji lotu obserwacyjnego.


 

15.38

apu, ap,mg

Źródło: Telewizja Republika, pap, polskieradio.pl, interia.pl, twitter, espreso.tv, facebook, niezalezna.pl

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE