Jan Żaryn o rocznicy podpisania przez Paderewskiego i Dmowskiego Traktatu Wersalskiego

Artykuł
Portal TV Republika

Postać Paderewskiego jest znana i nieznana. Wiadomo, że był wybitnym kompozytorem i pianistą. W swoich czasach był międzynarodową supergwiazdą. Zawsze podkreślał, że jego celem jest odzyskanie niepodległości przez Polskę. Na ten temat Katarzyna Górska porozmawia z profesorem Janem Żarynem - dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej w programie ,,W punkt'' na antenie Telewizji Republika.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej powstał, aby spróbował zająć się dziedzictwem.

- ,,Dzisiaj przypada 101 rocznica podpisania przez Paderewskiego i Dmowskiego Traktatu Wersalskiego'' - mówi profesor Jan Żaryn

Ignacy Jan Paderewski to postać znana i nieznana. Na przełomie XIX i XX w. to była sława, która jest porównywana do m.in. Czesława Niemena. To był człowiek, który był znany na całym świecie. Jego celem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Swoje pieniądze przeznaczał na cele państwowe. W czasie I wojny światowej rzuca koncertowanie i wyprowadza się ze Szwajcarii i trafia do Stanów Zjednoczonych. Pułkownik Edward Mandell House był zachwycony Paderewskim jako kompozytorem doprowadza do tego, że w grudniu 1916 roku. Ignacy Jan Paderewski dostaje propozycję by napisał memoriał. – mówi profesor Jan Żaryn.

- Postać Paderewskiego jest znana i nieznana. Wiadomo, że był wybitnym kompozytorem i pianistą. W swoich czasach był międzynarodową supergwiazdą. Zawsze podkreślał, że jego celem jest odzyskanie niepodległości przez Polskę.- wspomina profesor.

Warto powiedzieć, że Ingacy Jan Paderewski docierał do Polaków mieszkających na terenie Stanów Zjednoczonych dzięki temu, że posługiwał się wspaniale językiem polskim. Był niebywałym patriotą, miał zdolności dyplomatyczne. Dziś przypada 101 rocznica podpisania przez Paderewskiego i Dmowskiego Traktatu Wersalskiego. Niewątpliwie dyplomacja tych dwóch panów doprowadziła do wielu sukcesów. Oboje umieli sprawnie podejmować decyzje, dzięki temu przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. – dodaje profesor.

 

 

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy