POLSKA 14:25 19 września 2019

Jest ratunek dla pogrążonej w kłopotach huty. Przełomowe porozumienie!

Dziś podpisano przełomowe porozumienie dotyczące przyszłości Huty Pokój w Rudzie Śląskiej – Zarządy Huty i Węglokoksu S.A., a także przedstawiciele działających na terenie Huty Związków Zawodowych uzgodniły program restrukturyzacji zakładu oraz jego zadłużenia. To ważne nie tylko dla samej Huty, ale i całego miasta, ponieważ – jak podkreślił Tomasz Heryszek, prezes Węglokoksu S.A. - zakład jest tu jednym z największych pracodawców, a porozumienie oznacza utrzymanie setek miejsc pracy.

Huta znalazła się w bardzo trudnej sytuacji – zobowiązania wobec banków wynoszą 51 milionów złotych, a wobec Węglokoksu ponad 170 milionów złotych. Jak przyznaje wiceminister energii Adam Gawęda, obecny podczas podpisywania porozumienia, te długi to przede wszystkim efekt wielu lat nawarstwiających się problemów, w szczególności coraz trudniejszej sytuacji na europejskim rynku stali i polityki klimatyczne UE, która doprowadza do wielkich problemów w branżach energochłonnych takich jak hutnictwo. W tej dramatycznej sytuacji, związkowcy z Huty Pokój zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję w sprawie przyszłości zakładu. „Panie Premierze, zważywszy na wagę sprawy, raz jeszcze jako Strona Społeczna z całą mocą prosimy Pana o osobisty nadzór nad procesem ratowania Huty Pokój” – czytamy w liście, który podpisali Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej WZZ "Sierpień 80" w Hucie Pokój S.A. w Rudzie Śląskiej Mariusz Latka i Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność "Huta Pokój" S.A. Joachim Kuchta. Premier nie pozostał obojętny na te głosy, zwłaszcza że w ub.r. odwiedził zakład. - Huta Pokój to perła historii polskiego przemysłu, która musi dalej produkować i się rozwijać – mówił.  – Rozmawiałem dzisiaj o procesach technologicznych, które muszą być usprawnione, o nowych inwestycjach, które są tutaj potrzebne. Właścicielem powyżej 50% udziałów w Hucie Pokój jest Węglokoks, z którym mamy plany dalszego rozwoju tego zakładu – dodał.

I właśnie Węglokoks podjął kluczowe decyzje w sprawie dalszego losu Huty. - Plan restrukturyzacji, zakłada przede wszystkim przeniesienie zakładów produkcyjnych - Stalprofile i Walcownia – do nowoutworzonej spółki „Huta Pokój Profile” – wyjaśnił prezes Heryszek. - Wszystkie udziały nowej spółki, w ramach częściowego potrącenia wierzytelności nabyć ma Węglokoks S.A. Dzięki takiemu rozwiązaniu Huta zostanie znacznie oddłużona, utrzymana zostanie ciągłość produkcji, a miejsca pracy uratowane - dodał. Jego zdaniem uwzględniając efekt synergii z innymi podmiotami wchodzącymi w skład całej grupy kapitałowej Węglokoksu możliwa jest rentowna działalność Huty Pokój Profile. - Warunkiem jest przeprowadzenie działań restrukturyzacyjnych, których zakres został zaakceptowany przez stronę społeczną Huty. Związki Zawodowe są ważnym partnerem w tym procesie. W trosce o przyszłość Huty Pokój widzą konieczność pilnych działań. Zobowiązaliśmy się, by wszystkie działania podejmowane były w atmosferze współpracy, ze szczególnym poszanowaniem praw pracowniczych – podkreśla Paweł Cyz, rzecznik Węglokoksu S.A.

Teraz chodzi o to, w jaki sposób wzbogacić produkty Huty, żeby jej dochody były jak najwyższe. – Huta Pokój pokazuje jak ciężką transformację można zacząć przekuwać w pewien sukces, bo to, co się tutaj udaje robić, jest znaczącym sukcesem. Ja wierzę, że przed nami, kolejne 178 lat wspaniałego rozwoju – zaznaczył podczas swej wizyty w Rudzie premier Morawiecki. Wczorajsze porozumienie jest ważnym krokiem w tym kierunku.

20190919_120701_670

 

Mariusz Andrzej Urbanke

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE