POLSKA 18:36 12 marca 2014

Kerry spotka się z Ławrowem. Jest szansa na porozumienie?

John Kerry i Siergiej Ławrow flickr/US Mission Geneva/CC BY-ND 2.0
Sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział, że spotka się w piątek w Londynie z szefem MSZ Rosji Sergiejem Ławrowem, by zaoferować Rosji dyplomatyczne rozwiązania ws. Ukrainy. Zastrzegł, że USA zrobią co trzeba, jeśli Rosja nie dokona właściwych wyborów.

Zaoferujemy Ławrowowi oraz za jego pośrednictwem Władimirowi Putinowi i Rosji pewne rozwiązania z nadzieją naszą i – jak myślę – także świata, że znajdziemy rozstrzygnięcie, które zapewni poszanowanie integralności i suwerenności Ukrainy – powiedział Kerry w Kongresie, informując, że udaje się do Londynu na spotkanie z Ławrowem na prośbę prezydenta Baracka Obamy.

Spotkanie odbędzie się na dwa dni przed zaplanowanym na niedzielę referendum na Krymie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Z kolei rosyjski parlament ma w tej sprawie głosować 21 marca. Według USA byłoby to pogwałceniem ukraińskiej konstytucji oraz prawa międzynarodowego.

Kerry wyraził przekonanie, że Rosja „ma wiele powodów, by wybrać drogę deeskalacji i pokojowego rozwiązania”. Przyznał też, że dalsze karanie czy izolowanie Rosji może nie sprzyjać międzynarodowym wysiłkom na rzecz szukania rozwiązania ws. Syrii, Afganistanu czy irańskiego programu pokojowego.

Ale zrobimy co trzeba, jeśli Rosja nie dokona właściwych wyborów – zapewnił. Choć nie sprecyzował, jakie działania ma na myśli, amerykańskie media, w tym „New York Times”, spekulują, że administracja USA skłania się ku decyzji o zastosowaniu sankcji ekonomicznych, jeśli Rosja nie odstąpi ws. Krymu.

Szanujemy to, że Rosja ma głębokie historyczne, kulturowe i inne związki z Ukrainą, a zwłaszcza z Krymem, ale nic nie usprawiedliwia wojskowej interwencji, której świat jest świadkiem – powiedział Kerry. Podkreślił też, że Ukraińcy mają prawo do stanowienia o własnej przyszłości, bez ingerencji czy prowokacji ze strony Rosji.

Dowodem solidarności i poparcia USA dla nowych władz Ukrainy ma być też spotkanie Baracka Obamy w Białym Domu z nieuznawanym przez Moskwę premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

mk

Źródło: pap

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE