POLSKA 16:49 14 stycznia 2021

Kluge: nowe warianty wirusa budzą niepokój

Zdjęcie ilustracyjne. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Europa musi wykazać się większą solidarnością w kwestii dostępu do szczepionek przeciw koronawirusowi - powiedział w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Podkreślił, że 95 proc. wszystkich dotychczasowych szczepień wykonano w 10 krajach.
- Konieczne jest, aby wszystkie kraje zdolne do wsparcia mechanizmu równego dostępu do szczepionek (COVAX - PAP), zrobiły to - powiedział Kluge podczas konferencji prasowej online i zaznaczył, że WHO i jej partnerzy wykonali "ogromny wysiłek" w celu zapewnienia każdemu krajowi dostępu do preparatów.

Według niego 95 proc. wszystkich dotychczasowych szczepień zostało przeprowadzonych w zaledwie 10 krajach. Kluge nie wymienił nazw tych państw, ale agencja AFP pisze, powołując się na analizę serwisu Our World in Data, że chodzi o: Stany Zjednoczone, Chiny, Wielką Brytanię, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Włochy, Rosję, Niemcy, Hiszpanię i Kanadę.

W środę dyrektor WHO ds. nagłych przypadków zdrowotnych Michael Ryan podkreślał, że w ciągu nieco ponad miesiąca w około 46 krajach podano około 28 milionów dawek szczepionki na Covid-19. Mówił przy tym jednak, że pomimo rozpoczęcia kampanii szczepień niepokojąca jest szybkość transmisji koronawirusa obserwowana w niektórych krajach, w szczególności z powodu nowych, bardziej zaraźliwych wariantów - brytyjskiego i południowoafrykańskiego.

- Sytuacja jest niepokojąca - podkreślił Kluge i zaznaczył, że 25 krajów strefy europejskiej, w tym Rosja, odnotowało przypadki związane z nowym szczepem koronawirusa.

- Przy zwiększonej zdolności do transmisji i podobnym nasileniu choroby, nowe warianty wirusa budzą niepokój. Bez zwiększonej kontroli w celu spowolnienia jego rozprzestrzeniania się rozpocznie się większe obciążenie placówek opieki zdrowotnej, które już teraz mają problemy - powiedział Kluge.

Szef WHO na Europę sprecyzował, że spośród 53 krajów kontynentu 31 rozpoczęło już kampanię szczepień, a kraje korzystające z mechanizmu COVAX, dzięki któremu zapewniony ma być powszechny dostęp do szczepionek, mają rozpocząć szczepienia na początku lutego.

- Rok 2021 będzie kolejnym rokiem koronawirusa, ale będzie to rok bardziej przewidywalny, sytuacja będzie łatwiejsza do opanowania - zapewnił Kluge.

JD

Źródło: PAP

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE