POLSKA 9:55 8 maja 2014

Komorowski po spotkaniu z Rasmussenem: Priorytetem NATO obrona terytorium Sojuszu

prezydent.pl
Sprawę obrony terytorium państw Sojuszu poruszy Polska na jesiennym szczycie NATO – zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghem Rasmussenem. Ta sprawa powinna być na pierwszym miejscu dla NATO – dodał.

Nie jest to sprzeczne z możliwościami działania NATO poza granicami naszych państw – zapewnił. – Chodzi tutaj o proporcje, chodzi o działania, które stawiałyby na pierwszym miejscu zdolność do obrony terytoriów krajów członkowskich Sojuszu – wyjaśnił prezydent.

Zaznaczył, że inne sprawy, o które będzie zabiegać Polska na szczycie, to częstsza aktualizacja planów ewentualnościowych na powstające zagrożenia.

Prezydent liczy, że zwiększy się realna możliwość przyjmowania na flance wschodniej NATO – w tym w Polsce – sił wspólnych Sojuszu, „co może być najbardziej prawidłową reakcją na sytuację na Ukrainie”.

Zapowiedział, ze będzie rozmawiał z rządem o zwiększeniu wydatków na obronność z obecnych 1,95 proc. PKB do 2 proc.

– Wtedy byśmy mogli być nie tylko dobrym przykładem dla innych, ale moglibyśmy też liczyć na realny wzrost naszych sił zbrojnych, co w zaistniałej sytuacji jest niezbędne – ocenił prezydent Komorowski.

Po spotkaniu z prezydentem Rasmussen będzie gościem premiera Donalda Tuska. Wcześniej sekretarz generalny NATO spotkał się z ministrami – spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. Dla Rasmussena to zapewne ostatnia wizyta w Warszawie w charakterze sekretarza generalnego NATO. 1 października zastąpi go na tym stanowisku były premier Norwegii Jens Stoltenberg.

plk

Źródło: pap

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE