Krajowy Plan Odbudowy. Nawrotek: To niezbędne rozwiązanie dla Polski

Julia Mościńska 28-04-2021, 12:45
Artykuł
Jarosław Nawrotek zaznaczył, że powinno się zainwestować w infrastrukturę
Fot. pixabay/Capri23auto, TV republika

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy dotyczący ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej ws. systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy

Jarosław Nawrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej przypomniał, że decydująca będzie decyzja Sejmu. Zaznaczył, że przyjęcie projektu przez Radę Ministrów nie wiąże się z tym, że Sejm poprze tę decyzję.

- Projekt jest na razie przyjęty tylko przez Radę Ministrów. Wymaga jeszcze ratyfikacji przez Sejm. Dopiero w momencie, w którym Sejm przyjmie ten projekt, będziemy mieli jednoznaczną decyzję - przypomniał.

Nawrotek przyznał, że przyjęcie projektu ustawy dotyczącego ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej ws. systemu zasobów własnych Unii Europejskiej, to dobra decyzja.

- Projekt jest dobrym rozwiązaniem. To bardzo istotne dla naszej gospodarki - stwierdził.

W Polsce, unijny Fundusz Odbudowy nie był pewny. Kwestia ratyfikacji nałożyła spór polityczny w ramach Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Nawrotek przyznał, że zastrzeżenia, które się pojawiły, są zrozumiane.

- Rozumiane są zastrzeżenia, które Solidarna Polska zgłasza. Natomiast biorąc pod uwagę to, że wszystkim nam zależy na tym, aby nasz dobrobyt się poprawił i aby Polska na tle krajów Unii Europejskiej mogła wyrównywać swoje szanse, to rozwiązanie jest nam niezbędne - powiedział.

Polska służba zdrowia

Jarosław Nawrotek zwrócił uwagę na to, że istotnym segmentem, do którego powinna trafić część kwoty, jest służba zdrowia.

- Należy pamiętać, że musimy rozwijać się w poszczególnych segmentach równomiernie. Wiemy po COVID-19, że w ubiegłym roku prawdopodobnie 70 tys. osób zmarło ponad nadmiari nie miało to związku z pandemią. To pokazuje, że mamy bardzo dużo wysiłku finansowego do włożenia w służbę zdrowia. Wszyscy zgadzamy się co do tego, że to jeden z istotnych obszarów - zaznaczył.

Rozwój infrastruktury

Nawrotek dodał, że istotną kwestią jest również infrastruktura w kraju. Zaznaczył, że powinno się o niej pamiętać i w nią inwestować.

- Potrzebujemy inwestować w infrastrukturę. Po kilkudziesięciu latach PRL i wcześniej, mamy bardzo dużo do zrobienia w tej kwestii. Jeżeli nasza infrastruktura będzie zmieniała się na naszą korzyść tak, jak jest do tej pory, to jesteśmy w stanie poprawić swoje możliwości rywalizacyjne w stosunku do innych krajów w Europie - zauważył.

- Moglibyśmy mieć więcej przedsiębiorców krajowych i zagranicznych, którzy generowaliby dla naszego kraju lepsze zyski - przyznał Nawrotek.

Jarosław Nawrotek zauważył, że wpłynęłoby to na równomierny rozwój Polski oraz życie w kraju.

- Lepsza infrastruktura to również równomierny rozwój całego kraju. Te obszary, które z punktu widzenia gospodarczego są dzisiaj w jakimś stopniu zaniedbane, zyskają dzięki lepszej infrastrukturze na turystyce. Będzie tam więcej miejsc pracy, a ludziom będzie żyło się po prostu lepiej - dodał na koniec.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy