POLSKA 16:28 12 stycznia 2021

Kruczek: U progu nowego roku pojawiło się światełko w tunelu

Wyrzucane szczepionkipexels.com
Gośćmi popołudniowego programu republiki byli Stanisław Kruczek - wicemarszałek woj. podkarpackiego, Andrzej Grzyb - Polskie Stronnictwo Ludowe, a także Paweł Poncyljusz - Koalicja Obywatelska. Głównym tematem rozmowy były rezultaty szczepień na Covid-19 i kryzys gospodarczy w Polsce i na świecie spowodowany pandemią.

 Zmęczeni pandemią

- Jesteśmy zmęczeni długotrwałą pandemią, oczekujemy na to, że zaczniemy znów normalnie żyć, skończą się ograniczenia i lockdown. Oczekiwanie na szczepionkę jest przez wszystkich, wirus dotyka każdego, dobrze, że u progu nowego roku pojawiło się światełko w tunelu - oznajmił Stanisław Kruczek.

Wyrzucane szczepionki

Rozumiem, za granicą "mówią", że jest gorzej, ale to Polska powinna być wzorem. Tempo szczepień jest niezadowalające, a także narodowe dyskusje, kto powinien być w jakiej grupie (przypominam, że rząd zarzekał się, jeszcze niedawno, że nauczyciele nie będą w uprzywilejowanej grupie - dzisiaj się to zmieniło). To wszystko nie idzie w dobrym kierunku. - powiedział Poncyljusz. - Serce mnie boli, kiedy słyszę, że szczepionka się przeterminowała, powinno się zaaplikować ją każdemu, kto chce się zaszczepić, kto przysłowiowo stoi pod drzwiami przychodni. Inaczej nie uodpornimy się na wirusa, grozi nam kolejna ilość setek zgonów. - dodał.

Polska na tle świata

- Najlepiej na świecie pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców wypada Izrael. W Europie jest to Dania, na 10 miejscu w tym rankingu znajduje się Polska. Szczepionka musi być skuteczna i bezpieczna, za to bierzemy odpowiedzialność. Na tle państw członkowskich jesteśmy w pierwszej 10, ale ilość zaszczepionych (2 na 1000 mieszkańców) nie wygląda najlepiej. - powiedział Andrzej Grzyb.

Fundusz w sprawie odszkodowań

- Rząd dochodzi do 200 miliardów złotych wsparcia tarcz antykryzysowych. Wczoraj został ogłoszony kolejny program - ponad 1 mln złotych wsparcia dla gmin górskich. - oznajmił wicemarszałek Kruczek. "Co do gospodarki, skutki są fatalne, najbardziej zależy nam żeby jak najszybciej zakończyć lockdown. - dodał

- Morawiecki zaproponował mapę drogową dotyczącą odmrażania gospodarki. Potrzebna jest racjonalna mapa drogowa, która była już  narysowana w listopadzie i się z niej obecnie wycofujemy, jest to obywatelskie nieposłuszeństwo. - oznajmił Andrzej Grzyb.

a.ka

Źródło: tv republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE