POLSKA 12:17 7 października 2019

Kto zadba o bezpieczeństwo energetyczne Radomia? Enea S.A. deklaruje strategiczne zainteresowanie

YouTube/@ENEA
Radom jest w naszych planach strategicznych – odparł Jarosław Ołowski, wiceprezes Zarządu ds. Finansowych w Enea S.A., pytany o propozycję wybudowania w mieście nowego bloku energetycznego. Ten ma spełniać przepisy unijne związane z emisją gazów i pyłów do powietrza. Propozycję współpracy mieli już złożyć dwa miesiące temu prezydent miasta Radosław Witkowski i prezes miejskiej spółki Radpec Tomasz Nita.

Jak wskazał Ołowski, „Enea dysponuje potencjałem organizowania produkcji i finansowania w zakresie zbudowania nowego źródła wytwórczego w Radomiu”. – Miasto jest w naszych planach strategicznych. Wielokrotnie składaliśmy miastu dobre oferty dotyczące zbudowania źródła, które będzie spełniało normy europejskie. Czasu jest coraz mniej na podjęcie decyzji. Dwa miesiące temu prezydent miasta Radosław Witkowski i prezes Radpecu Tomasz Nita złożyli oficjalną propozycję współpracy z nami. Na początku września odpowiedzieliśmy na tę propozycję. To konkretne propozycja – mówił Jarosław Ołowski z Enea S.A. Podkreślił jednak, że „powoli zaczyna brakować czasu na realizację projektu w Radomiu”.

Sprawa wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej i ciepła na terenie Radomia rozgrzewa lokalną społeczność od dłuższego czasu. W ubiegłym tygodniu prezydent Radomia Radosława Witkowskiego zadeklarował, że jest otwarty na rozmowy z zarządem Enei, ale też i innymi podmiotami energetycznymi.

Podczas jednej z tegorocznych sesji Rady Miejskiej w Radomiu przedstawiono plany inwestycyjne Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Radpec. Celem projektu jest przystosowanie firmy do wymogów wynikających z przepisów unijnych związanych z emisjami gazów i pyłów do powietrza. Radpec planuje to zrealizować do końca grudnia 2022 roku. Środki na modernizację mają pochodzić z funduszy własnych oraz z kredytu komercyjnego.

Radpec nie ukrywa, że chce uzyskać środki ze źródeł związanych z programami organizowanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. W planach miejskiej spółki jest wybudowanie nowego bloku energetycznego oraz instalacji oczyszczania spalin dla obecnych bloków. Koszt całej inwestycji wyniesie 520 mln zł, które mają pochodzić w większości z kredytów bankowych.

 

 

am, M.N

Źródło: radioplus.com.pl

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE