POLSKA 16:16 11 lipca 2019

Lekowy kryzys opanowany! Latos tłumaczy, jak poradzić sobie z brakami w aptekach

Telewizja Republika
– Produkcja leków w Polsce jest pewniejsza, niż oczekiwanie na nie zza granicy. Wspierajmy rodzimy przemysł – mówił przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmowę poprowadziła red. Marlena Nowakowska.

– Leki są już w Polsce, zostały dostarczone do hurtowni. Nie będą mieli problemów z zakupem leków w najbliższych dniach pacjenci z chorobami tarczycy, chorobami płuc czy diabetycy – zadeklarował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak wskazał, problem z dostępnością wystąpił w całej Europie.

Minister powtórzył zapowiedź, że w poniedziałek uruchomiona zostanie infolinia (800-190-590), dzięki której pacjenci otrzymają informacje o dostępności leków. "Aktualizacja informacji o leków na infolinii będzie nie raz dziennie, ale bardzo często" – zapewnił.

– Ten problem zależny jest od kilku elementów. Duża część świata zaopatruje się w komponenty do produkcji leków w Chinach. Tam drastycznie ograniczono produkcję, zamknięto wiele fabryk. To poskutkowało brakiem półproduktów na rynku – rozpoczął przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos.

Jak wskazał, „część leków jest z Polski wywożona za granicę. Mafie lekowe zarabiają na tym potężne pieniądze”. – Nałożenie na siebie tych dwóch sytuacji sprawiło taki krach – tłumaczył.

– Brakuje różnych leków. Endokrynologicznych, związanych z krzepliwością krwi… Ministerstwo podejmuje działania osłonowe dla pacjentów. Sytuacja jest opanowana. Nie znaczy to jednak, że w każdej aptece te leki są. Ruszyła infolinia, za pomocą której można uzyskać konkretną pomoc – przypomniał Latos.

Podkreślił również, że lekowy kryzys to „kolejny sygnał, że warto wspierać nasz rodzimy przemysł”. – Produkcja leków w Polsce jest pewniejsza, niż oczekiwanie na nie zza granicy. Do kar finansowych za wywożenie leków, doszły kary bezwzględnego więzienia. Mam nadzieję, że takie działanie wystarczy – dodał.

– To wspaniała inicjatywa, bardzo potrzebna i oczekiwana. Środowiska osób niepełnosprawnych zapewne będą uważały, że to wciąż niewystarczające kwoty. To już kolejny element pomocy osobom niepełnosprawnym. Jesienią tego roku program ruszy – odniósł się Latos do projektu 500 Plus dla osób niepełnosprawnych.

– Rząd stosował zasady, które wynikają z możliwości finansowych. Ustawa będzie dopiero procedowana, będziemy dyskutować. Zależy nam na pomocy osobom, które są w najcięższych sytuacjach – podsumował.

am

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE