POLSKA 16:24 12 marca 2014

Litewscy socjaldemokraci: Wileńszczyzna jest niepodzielną częścią kraju

WIKIPEDIA/Albertus teolog/CC BY-SA 3.0
Kraj Kłajpedzki i Wileńszczyzna zamieszkane przez Rosjan i Polaków są nienaruszalną i niepodzielną częścią Litwy – oświadczyła rządząca partia socjaldemokratyczna.

Jest to reakcja na apel zamieszczony we wtorek na jednym z rosyjskojęzycznych portali o składanie podpisów pod petycją o przyłączeniu Kraju Kłajpedzkiego, graniczącego z obwodem kaliningradzkim, do Rosji.

„Terytorium Litwy z Kłajpedą i Wileńszczyzną jest nienaruszalne i niepodzielne” – czytamy w oświadczeniu Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, w którym potępiono „próby sprowokowania niepokojów”.

Natomiast opozycyjni konserwatyści Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci zwrócili się do prokuratora generalnego Litwy o wszczęcie dochodzenia w tej sprawie.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego Litwy poinformował, że portal internetowy, który zamieścił petycję w sprawie przyłączenia Kraju Kłajpedzkiego do Rosji, już wcześniej publikował petycje o treściach prowokacyjnych.„Petycję rozpowszechnili działacze propagujący na Litwie interesy Rosji" - napisano w oświadczeniu wydanym przez Departament Bezpieczeństwa Narodowego Litwy (VSD). W oświadczeniu odnotowuje się, że "anonimowi autorzy petycji dążą do sprowokowania publicznych dyskusji na tematy drażliwe politycznie”.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego zaapelował do internautów i mediów „o wyważoną i pragmatyczną ocenę wszelkich prowokacji i o nieuleganie im”. „Warto naśladować postępowych obywateli Ukrainy, którzy adekwatnie reagują na nieporównywalnie ostrzejsze prowokacje Kremla" – napisano w oświadczeniu VSD.W Kłajpedzie, portowym mieście Litwy, mieszka około 20 proc. Rosjan. Na Wileńszczyźnie Polacy stanowią około 60 proc. mieszkańców.

mg

Źródło: pap

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE