POLSKA 21:56 4 grudnia 2019

Media uchwyciły nieoficjalną pogawędkę przywódców Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji. W odpowiedzi Trump nazwał Trudeau "dwulicowym". Zobacz nagranie!

Twitter/Power & Politics
Podczas uroczystego spotkania w Pałacu Buckingham z królową Elżbietą II kamery uchwyciły pogawędkę przywódców Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji. Choć w rozmowie z udziałem Borisa Johnsona, Emmanuela Macrona i Justina Trudeau nie pada nazwisko Trumpa to z jej kontekstu wynika, że politycy komentowali wspólne wystąpienie amerykańskiego i francuskiego przywódcy.

- Czy to dlatego się spóźniłeś? - Johnson spytał Macrona. - Spóźnił się, ponieważ konferencja prasowa trwała 40 minut. Ogłosił, że... - wtrącił się Trudeau. W tym momencie głos zabiera prezydent Francji, ale stał tyłem do kamer i jego wypowiedź jest niezrozumiała.

Kolejne ujęcie pokazuje dalszą część rozmowy, w której uczestniczy także księżna Anna oraz premier Holandii Mark Rutte. Część mediów przypisuje szefowi holenderskiego rządu słowa "fake news media". To termin, którego Trump często używa w stosunku do dziennikarzy. - Widziałem, jak członkom jego zespołu opadły szczęki - komentował premier Kanady.

Trump odwołuje konferencję i nazywa Trudeau "dwulicowym"

Prezydent USA odwołał swoją konferencję prasową, która miała się odbyć po zakończeniu spotkania przywódców NATO w Watford pod Londynem. Poinformował, że jego spotkanie z premier Danii Mette Frederiksen będzie ostatnim punktem jego programu przed powrotem do kraju.

W zamieszczonym na Twitterze wpisie Trump wyjaśnił, że "przez ostatnie dwa dni mieliśmy już ich wystarczająco dużo".

Prawdziwą przyczyną może być jednak nagranie z bankietu w Pałacu Buckingham. Trump pośrednio odniósł się do tego po zakończeniu spotkania, nazywając Trudeau "dwulicowym". - On jest miłym facetem. Uważałem, że jest miły, ale prawda jest tak, że wytknąłem mu, iż nie płaci 2 proc. (PKB na obronę, do czego zobowiązały się wszystkie kraje - red.) i przypuszczam, że nie jest zbyt zadowolony z tego - powiedział Trump.\

Trudeau tłumaczy się z nagrania, zapewniając o silnych relacjach Kanady z USA

Justin Trudeau tłumacząc się z nagrania zapewnił, że relacje Kanady z USA są bardzo silne. - Wczoraj wieczorem odniosłem się do faktu, że przed moim spotkaniem z prezydentem Trumpem odbyła się nieplanowana konferencja prasowa. Z przyjemnością wziąłem w niej udział, ale było to z pewnością znaczące. W ciągu dzisiejszego dnia i wczoraj miałem wiele dobrych rozmów z prezydentem Trumpem - mówił premier Kanady.

Jak zapewnił, incydent nie zagrozi relacjom z południowym sąsiadem ani procesowi ratyfikacji zmodernizowanej umowy handlowej NAFTA.

K.B.

Źródło: Onet, Twitter

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE