POLSKA 13:08 16 grudnia 2020

Nagroda „Brązowego BohaterONa” im. Powstańców Warszawskich, dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Nagroda „Brązowego BohaterONa” im. Powstańców Warszawskich, dla Wojsk Obrony Terytorialnejmedia.terytorialsi.wp.mil.pl
Wielka gala Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich, odbyła się w dniu 14 grudnia b.r. Podczas zdalnej transmisji, można było wziąć udział w tej wzruszającej dla nas uroczystości. Z pokorą chylimy czoła przed Bohaterami, dzięki którym Kapituła nagrody, wskazała nas do wyróżnienia. Dziękujemy tym, którzy na nas głosowali. Brązowy BohaterON to nagroda, która jest zobowiązaniem. Znamy nasze obowiązki i będziemy na posterunku, zawsze gotowi, zawsze blisko!

Wojska Obrony Terytorialnej zostały nominowane do „Oskara historii” za stałą opiekę nad kombatantami w czasie epidemii koronawirusa, w tym regularne dostarczanie ciepłych posiłków i zakupów pierwszej potrzeby oraz przywracanie pamięci o świadkach historii. Do kluczowych zadań stawianych przed żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej należy nie tylko utrzymanie gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej czy wsparcie obywateli w obliczu klęsk żywiołowych, ale również kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotycznych. Ideałem i wzorem do naśladowania dla terytorialsów są tradycje Armii Krajowej oraz powojennych organizacji niepodległościowych. Żołnierze identyfikują się z tymi rycerzami niezłomnej walki o niepodległość. Kontynuują ich misję, ale i też niosą wsparcie tym bohaterom, którzy nadal są wśród nas.

Dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ogłaszając nagrodę Brązowego BahaterONa dla Wojsk Obrony Terytorialnej, powiedział: „WOT nie tylko bronią ale i pamiętają. Ta nagroda jest za pracę wśród weteranów za pamięć o Nich. To wspaniała polska młodzież”. Nagrodę odebrał płk Maciej KLISZ, zastępca Dowódcy WOT: - Tu nie chodzi o nagrody, tu chodzi o to jak pomagamy Powstańcom w tym trudnym czasie. Jako ten, który nosi na lewym ramieniu odznakę z Polską Walczącą, z tym symbolem, który jest świętym symbolem dla Powstańców Warszawskich, nie mogło być inaczej, że to właśnie Wojska Obrony Terytorialnej, zaangażowały się w pomoc Powstańcom. To dla wszystkich 27 tys. żołnierzy WOT, kieruję tę nagrodę.

Wzruszające słowa napisał w liście do uczestników gali, prezydent RP pan Andrzej Duda: - Dziękuję Państwu za troskę o pamięć zbiorową, oraz przekazywanie współczesnym młodym Polakom wzorców patriotyzmu i doświadczeń poprzednich pokoleń. Uważam to za ogromnie ważny wkład w formowanie postaw tych, którzy jako następcy nagrody, Powstańców Warszawskich, poniosą w przyszłości ich idee i wartości.

Pielęgnowanie wiedzy na temat wydarzeń i postaci ważnych dla historii Ojczyzny jest naszym wspólnym obowiązkiem i wielkim wyzwaniem. Budując narodową tożsamość dbamy o prawdę historyczną – dziś szczególnie ważną i wszystkim nam potrzebną. - (…) Dzisiejsza uroczystość udowadnia że w naszym społeczeństwie są firmy, organizacje pozarządowe, instytucje, osoby prywatne, które misji tej podjęły się ze szczególnym zaangażowaniem, realizując ją poprzez działalność społeczną, publiczną i zawodową, nierzadko poświęcając jej całe swoje życie. Właśnie z poczucia obowiązku, docenienia ich działalności, a także promowania tych postaw powstała idea nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich, by uhonorować tych, którzy w bieżącym roku sposób szczególny przyczynili się do pielęgnowania pamięci o historii Polski i jej bohaterów. – podkreślił Wiceminister Prof. Piotr Gliński – przewodniczący kapituły nagrody BohatoerON.

Kampania "BohaterON – Włącz historię!", to projekt który został zainaugurowany w 2014 roku – jeszcze pod nazwą „Kartka dla Powstańca”. Dzisiaj jest to kampania wielopoziomowa, o szerokim zasięgu, a jej trzy główne obszary działań, to pamięć, edukacja oraz pomoc.  Laureaci nagrody zostali nominowani w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich  trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności – internauci (w głosowaniu udział wzięło ponad 30 tys. osób). Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiona została dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Gratulujemy zwycięzcom. Niech ta nagroda będzie zobowiązaniem do jeszcze większej pracy na rzecz Bohaterów i budowania patriotyzmu wśród Polaków. Kampania BohaterON, to kompania dla ludzi i o ludziach. Od serca.

KATEGORIA INSTYTUCJA:

 • Złoty BohaterON: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
 • Srebrny BohaterON: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”; Centrum Historii Zajezdnia
 • Brązowy BohaterON: Wojska Obrony Terytorialnej
 • Złoty BohaterON Publiczności: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

KATEGORIA ORGANIZACJA NON-PROFIT

 • Złoty BohaterON: Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław"
 • Srebrny BohaterON: Fundacja ORLEN
 • Brązowy BohaterON: Fundacja Wolność i Demokracja tropemwilczym.pl
 • Złoty BohaterON Publiczności: Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław"

KATEGORIA FIRMA

 • Złoty BohaterON: KGHM Polska Miedź S.A.
 • Srebrny BohaterON: PKO Bank Polski
 • Brązowy BohaterON: Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO; LOTTO. Radość wygrywania
 • Złoty BohaterON Publiczności: PKO Bank Polski

KATEGORIA NAUCZYCIEL

 • Złoty BohaterON: kpt. Sławomir Rafalski – starszy wychowawca Działu Penitencjarnego w Areszcie Śledczym w Suwałkach
 • Srebrny BohaterON: Barbara Maria Górczewska - nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku im. Mikołaja Kopernika
 • Brązowy BohaterON: Anna Ślimak – polonistka w Zespole Szkół w Dobrym Mieście
 • Złoty BohaterON Publiczności: Paweł Pawłowski - nauczyciel religii w Zespole Edukacyjnym w Brójcach

KATEGORIA OSOBA PUBLICZNA

 • Złoty BohaterON: Profesor Andrzej Nowak – historyk, sowietolog, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN
 • Srebrny BohaterON: Jakub Różalski – niezależny artysta koncepcyjny, grafik i ilustrator
 • Brązowy BohaterON: Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, producent oraz scenarzysta filmów
 • Złoty BohaterON Publiczności: Marta Manowska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna

KATEGORIA DZIENNIKARZ

 • Złoty BohaterON: Anna Hałas – Michalska, Polsat News
 • Srebrny BohaterON: Portal polskieradio.pl
 • Brązowy BohaterON: Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, kanał History Hiking
 • Złoty BohaterON Publiczności: Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, kanał History Hiking

KATEGORIA PASJONAT

 • Złoty BohaterON: Anna Szarejko – społeczniczka i pasjonatka historii czasu Powstania Warszawskiego
 • Srebrny BohaterON: Ferajna z Hoovera – zespół muzyczny
 • Brązowy BohaterON: Paweł Piechnik – grafik i ilustrator
 • Złoty BohaterON Publiczności: Zespół muzyczny FORTECA

DZ

Źródło: materiały prasowe

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE