POLSKA 12:42 12 stycznia 2021

Pierwsza partia szczepionek Moderny dotarła do Polski

Pierwsza partia Moderny w PolsceTwitter/TVP Parlament
Pierwsza partia szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Moderna wylądowała w Polsce. Transport dotarł dziś na warszawskie lotnisko około 10.00. Ładunek zawiera 29 tys. dawek szczepionek.

Obecnie trwa weryfikacja dostawy, lada chwila szczepionki ruszą do magazynu ARM.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski podał, że rośnie z każdym kolejnym dniem zdolność szpitali węzłowych do szczepień. To w tych placówkach odbywają się obecnie szczepienia grupy zero, czyli personelu medycznego i pracowników służby zdrowia.

Według danych KPRM statystyki dotyczące chęci szczepienia się wyraża już 68 proc., czyli więcej, niż w listopadzie, kiedy po raz pierwszy zadano takie pytanie.

W pierwszy tygodniu szczepień do szpitali przekazano 50 tys. szczepionek i podobną liczbę osób zaszczepiono, w drugim tygodniu było to już 152 tys. szczepionek, a wczoraj do szpitali trafiło 250 tys. szczepionek. Wczoraj również padł kolejny rekord, jeśli chodzi o liczbę osób zaszczepionych - było to 45 tys. osób.

"Moc przerobowa"

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych powiedział też, że ze strony Agencji nie ma prób ograniczania zamówień ze strony szpitali. Problem leży raczej w tym, że dostajemy zbyt mało szczepionek od producentów w stosunku do "mocy przerobowych".

Pierwsze szczepionki przeciwko koronawirusowi trafiły do Polski w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Następnego dnia ruszyły pierwsze szczepienia w tak zwanej grupie zero. Szczepienia są darmowe i dobrowolne. Po zaszczepieniu medyków i pracowników służby zdrowia rozpocznie się szczepienie w pierwszej grupie. Znajdują się w niej m. in. seniorzy, funkcjonariusze służb mundurowych oraz żołnierze, a także nauczyciele.

ASy

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE