POLSKA 19:16 31 marca 2014

PiS za wznowieniem prac Państwowej Komisji ds. Badania Wypadków Lotniczych

telewizja republika
– PiS domaga się wznowienia badania katastrofy smoleńskiej przez Państwową Komisję do Spraw Badania Wypadków Lotniczych – poinformował szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak. Antonii Macierewicz uważa z kolei, że jest to konieczne ze względu na „absolutną krytykę i zdezawuowanie” raportu Millera.

Podstawą do wznowienia prac przez komisję są doniesienia medialne o tym, że biegli prokuratury prowadzącej śledztwo smoleńskie odmówili wydania kompleksowej opinii do czasu, gdy będą mogli osobiście zbadać wrak i czarne skrzynki tupolewa. – Opracowanie opinii bez dowodów w sprawie jest niemożliwe – powiedział dziś w "Rzeczpospolitej" szef zespołu biegłych płk Antoni Milkiewicz.

Prokuratura przez lata wmawiała opinii publicznej, że oryginały czarnych skrzynek i wrak samolotu nie są potrzebne. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił, że wrak samolotu ma znaczenie wyłącznie symboliczne. To była kpina z opinii publicznej i ze zdrowego rozsądku – ocenił Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak zaznaczył, „dziś biegli pracujący na rzecz prokuratury przyznają jednoznacznie, że swoje ekspertyzy będą mogli przedstawić wtedy, kiedy będą mieli nieograniczony dostęp właśnie do wraku samolotu i do oryginałów czarnych skrzynek”. W związku z tym – poinformował Błaszczak – PiS domaga się wznowienia działalności przez Państwową Komisję do Spraw Badania Wypadków Lotniczych.

Sprawa katastrofy smoleńskiej jest niezwykle ważna, powinna być wyjaśniona. To co dzieje się w tej sprawie jest konsekwencją błędów ze strony rządzących; to konsekwencja chociażby słów premiera Donalda Tuska, że trzeba oddać śledztwo Rosjanom i czekać na jego rezultaty – ocenił szef klubu PiS.

Szef parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej Antonii Macierewicz uważa, że słowa Milkiewicza dla "Rz" oznaczają „absolutną krytykę i zdezawuowanie” raportu Millera.

– Komisja Millera wydała orzeczenie nie badając czarnych skrzynek w Polsce, nie badając wraku w Polsce, a więc zgodnie ze stanowiskiem płk. Milkiewicza wydała orzeczenie niekompetentnie, bez podstawowych dowodów, posługując się wyłącznie przepisanymi danymi ze strony rosyjskiej – ocenił Macierewicz. Według niego „jest jasne, że takie orzeczenie nie może mieć żadnego waloru poznawczego”, dlatego konieczne jest wznowienie badań przez Państwową Komisję do Spraw Badania Wypadków Lotniczych.

– Podstawą do tego są nie tylko prace zespołu parlamentarnego, ale stanowisko tej osoby, w której ręce rząd Donalda Tuska powierzył kierownictwo zespołu ekspertów prokuratury, płk. Milkiewicza. To jego słowa stanowią podstawę do wznowienia prac komisji – powiedział Macierewicz.


mk

Źródło: pap, telewizja republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE