POLSKA 9:17 21 maja 2019

Polski rząd chce ratować Unię! Brukseli przekazano plan odbudowy zaufania społecznego

KRYSTIAN MAJ / KPRM
„Rzeczpospolita” informuje w dzisiejszym wydaniu, że Polski rząd stworzył plan odbudowy zaufania społecznego do UE. Z tekstu „Polska na ratunek Unii” dowiadujemy się, że plan, został przekazany Brukseli.

"Rzeczpospolita" pisze, że uzyskała dostęp do dokumentu, z którego wynika że, polski rząd zaproponował sześć wyzwań dla Unii, których ma zmienić jej obraz w oczach społeczeństw i w ogóle przyszłość Unii Europejskiej.

- To pierwsza tak kompleksowa propozycja reform Unii postulowanych przez Polskę od objęcia władzy przez PiS w 2015 r" - pisze "Rzeczpospolita" w dzisiejszym wydaniu.

Główne proponowane obszary działań dla Unii to:

- polityka migracyjna,

- polityka obronna,

- ochrona konkurencji na wspólnym rynku i budowa w jego ramach jednolitego rynku cyfrowego,

- powstrzymanie zmian klimatycznych,

- wzmocnienie demokratycznej legitymizacji Brukseli.

 

Zaproponowane zmiany miałyby zostać wpisane do agendy strategicznej Unii na lata 2019-2024., którą unijni przywódcy mają przyjąć w czerwcu.

Jak wynika z informacji opublikowanej przez "Rz", polski rząd zaproponował m.in., by "podejście do bezpieczeństwa sieci 5G było skoordynowane w całej UE", w związku z tym by Chiny nie rozgrywały poszczególnych krajów UE. Powstała także propozycja systemu czerwonej kartki, w którym określona liczba parlamentów narodowych mogłaby zablokować inicjatywy ustawodawcze Komisji Europejskiej.

Według ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, którego cytuje "Rzeczpospolita", polskie postulaty "cieszą się szerokim poparciem różnych koalicji państw. Jak wylicza minister, np. w obronie jednolitego ryku wystąpiło 17 premierów, 13 państw podpisało zaś deklarację warszawską odnoszącą się w szczególności do przyszłości polityki migracyjnej i obronnej".Czytaj także:

Beata Szydło: zrobimy wszystko by UE lepiej się rozwijała

PR

Źródło: Rzeczpospolita

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE