POLSKA 15:17 21 października 2020

Premier: Rząd przygotował cztery linie obrony przed pandemią

Mateusz Morawiecki/ konferencja wikipedia.org
- Rygory i obostrzenia - łącznie z aplikacją STOP COVID, zalecenia dystansu, nakaz noszenia maseczek i dezynfekcja, a od sierpnia do dziś zwiększyliśmy liczbę łóżek z respiratorami 3,5-krotnie, każdy szpital potrzebujący respiratorów, dostanie je – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Na skutek naszego myślenia strategicznego w miesiącach letnich i podjętych działań Polska została przygotowana na drugą falę epidemii - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Podsumowanie działań rządu zamieścił w środę na swoim profilu na Facebooku.

- Pierwszy raz w historii świat zmaga się z tak wielką katastrofą gospodarczą jednocześnie na tylu płaszczyznach. My przeszliśmy relatywnie suchą stopą przez tę burzę. Świadczą o tym wszelkie wskaźniki ekonomiczne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne - napisał na swoim profili na Facebooku premier Morawiecki.
Szef rządu, wspominając działaniach swojego gabinetu, podkreślił: Na skutek naszego myślenia strategicznego w miesiącach letnich i podjętych działań Polska została przygotowana na drugą falę epidemii.

Działania rządu 

Wymieniając działania rządu "zrobione latem" ocenił: Dokonaliśmy ogromnych zakupów. - W samej tylko Agencja Rezerw Materiałowych znajduje się dzisiaj kilkanaście milionów maseczek FFP2, FFP3, pół miliarda rękawiczek, przyłbice, kombinezony, fartuchy ochronne. Rozwieźliśmy 75 000 termometrów bezdotykowych, 20 mln maseczek do szkół i 10 mln litrów płynów dezynfekcyjnych. Każdego dnia zwiększaliśmy naszą wydolności i wydajność testów na koronawirusa - Dziś możemy wykonać 80 tysięcy testów dziennie. Przygotowaliśmy strategię powiatową - powiatów zielonych, żółtych i czerwonych. Strategia została wdrożona. W sierpniu i wrześniu zadziałała ona w taki sposób, w jaki się spodziewaliśmy. We wrześniu pojawiło się jednak bardzo wiele nowego ruchu i mobilności społecznej - napisał Morawiecki.

Przytoczył też swoją ocenę obecnego przygotowania państwa do walki z epidemią.-Mamy wolnych 3 000 respiratorów - potroiliśmy ich liczbę. Każdy szpital, który będzie potrzebował respiratora, dostanie go. Szybciej przyrasta nam liczba łóżek szpitalnych niż osób hospitalizowanych. Wciąż rosną nasze moce testowania na koronawirusa. Stworzyliśmy jeden z pierwszych w Europie ośrodków rehabilitacji pocovidowej w Głuchołazach, który będziemy rozwijać - napisał.
Zapowiedział też działania swojego gabinetu na najbliższe tygodnie: - Wprowadzamy tygodniowe raportowanie kolejnych decyzji oraz podwyższony reżim sanitarny w gospodarce. Najwyższym priorytetem jest aktualnie zapewnienie wydolności systemu ochrony zdrowia.

Cztery linie obrony 

Premier podkreślił, że rząd przygotował cztery linie obrony przed pandemią. Są to: - Rygory i obostrzenia - łącznie z aplikacją STOP COVID, zaleceniami dystansu, nakazem noszenia maseczek i dezynfekcji; system ochrony zdrowia - szpitale, izolatoria, ale przede wszystkim medycy, lekarze, pracownicy służby zdrowia, tworzenie dodatkowych miejsc i łóżek szpitalnych dzięki zasobom Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia wraz z niezbędną infrastrukturą wspomagającą oddychanie - do 30 tys. miejsc (teraz jest ich 10 000)szpitale tymczasowe - Stadion PGE Narodowy, Hala EXPO i dodatkowe miejsca w każdym województwie.


- Kolejnym rozwiązaniem, które chcemy wprowadzić, jest ustawa +o dobrym Samarytaninie+. Zakłada ona m.in. zabezpieczenie prawne dla lekarzy, 200 proc. dodatek finansowy za walkę z COVID-19, 100 proc. wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji oraz możliwość pracy zdalnej na kwarantannie za zgodą pracodawcy. Przeznaczamy dodatkowe 370 milionów złotych na wsparcie nauki zdalnej w szkołach. Powołujemy korpus wsparcia seniorów - w najbliższych dniach przedstawimy jego założenia, które zakładają pomoc w dostarczaniu leków, żywności i opiece nad najstarszymi - napisał Morawiecki.

Tarcze finansowe 

Premier ocenił, że "tarcze finansowe" pozwoliły ochronić w Polsce od początku pandemii 5 mln miejsc pracy. - Ratujemy przedsiębiorców przed bankructwem, pracowników przed utratą pracy, polskie firmy przed przejęciami. Nasza ekonomia również idzie drogą środka. Według dzisiejszych danych polska gospodarka będzie w czołówce UE pod kątem skuteczności działań ochronnych - najlepsza z państw największych i w czołowej trójce ze wszystkich. Dziś obrona gospodarki to polska racja stanu. Kto nie popełnia błędów - niech pierwszy rzuci kamieniem. Nie popełnia ich ten, kto nic nie robi. My zrobiliśmy już bardzo wiele i nie poprzestajemy w ciężkiej pracy i walce o lepsze jutro dla wszystkich Polaków - zapewnił premier. Przypomniał, że strategia rządu zakłada "budowanie życia społecznego i gospodarczego w taki sposób, żeby móc uczyć się, pracować i żyć, a nie zamykać gospodarkę, i jednocześnie przecinać pas transmisyjny rozprzestrzeniania koronawirusa.

- Uczymy się żyć w nowej rzeczywistości. Bardziej niebezpiecznej, trudnej, niewygodnej - ale nieuniknionej. To wielka próba naszej siły psychicznej, odpowiedzialności obywatelskiej, więzi rodzinnych, społecznych- podkreślił.
Przypomniał również, że Polska razem z Komisją Europejską podpisała umowę z największymi firmami świata na - Jak najszybsze dostarczenie szczepionki (na koronawirusa), gdy tylko zostanie ona wynaleziona.

-Do czasu wynalezienia tej szczepionki zastosujmy nasze polskie rozwiązania. Jednym z nich jest strategia, której założenia dziś przedstawiłem. Drugim - solidarność i odpowiedzialność. Pamiętajmy, że żyjemy nie tylko dla siebie. Chroniąc siebie - chronimy innych.

IK

Źródło: PAP

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE