POLSKA 14:24 20 listopada 2020

Prezydent Duda z oficjalnym listem do uczestników gali VIII edycji Nagrody Strażnik Pamięci

Nagrody Strażnik Pamięci (2018)nck.pl
Prezydent Andrzej Duda napisał oficjalny list skierowany do wszystkich uczestników gali VIII edycji Nagrody Strażnik Pamięci. Jak pisze w liście, mimo pandemii koronawirusa i utrudnień z nią związanych "pamięć historyczna zwyciężyła".

Szanowni Państwo!

Przesyłam pozdrowienia wszystkim uczestnikom gali VIII edycji Nagrody Strażnik Pamięci. Konwencjonalne zdanie powitania nabiera w tym dramatycznym czasie wyjątkowego, dosłownego sensu. Trwająca pandemia koronawirusa skłania, by w trosce o bezpieczeństwo własne i innych ograniczać poruszanie się i bezpośrednie spotkania. Tym serdeczniej chcę pogratulować laureatom i nominowanym, a także członkom kapituły i inicjatorom Nagrody.

Pamięć historyczna zwyciężyła. Jest dziś jednym z najważniejszych wyznaczników wspólnej tożsamości naszego narodu. To wielka zasługa licznych osób i środowisk, organizacji i instytucji, których osiągnięcia honoruje ten doroczny laur. Dzięki kreatywnym inicjatywom, wytrwałej pracy społecznej i opiece mecenasów dziedzictwo naszych narodowych bohaterów i pozostawione przez nich wzorce urzeczywistniania etosu patriotycznego są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Młodzi Polacy, uformowani już w na powrót niepodległej Ojczyźnie, nieobciążeni bagażem przeżyć z czasów reżimu komunistycznego, bez problemu rozróżniają, kto w naszej historii zasługuje na upamiętnienie, a kto na potępienie, kto był bohaterem, a kto zdrajcą. Jestem przekonany, że to wspaniały kapitał społeczny, który będzie procentował dla naszego wspólnego dobra – Rzeczypospolitej.

Historia nigdy bowiem nie dobiega końca. Jesteśmy właśnie świadkami jej kolejnego dramatycznego rozdziału, który zapisze się w pamięci całego świata. Sytuacja epidemiczna zmienia nasze wyobrażenia o współczesności i oczekiwania odnośnie do przyszłości, ale też spojrzenie na przeszłość. Biorąc udział w wydarzeniach, które przejdą do historii, doceniamy ich obecnych największych bohaterów. Ci, którzy walczą z niewidzialnym przeciwnikiem, ratując życie i zdrowie całej naszej wspólnoty, są przecież zwykłymi ludźmi, często naszymi znajomymi, krewnymi, sąsiadami. Dają przykład bohaterstwa w teraźniejszości i inspirują do patrzenia także na dawnych bohaterów jako na żywych ludzi. Nikt z nich nie był idealny, mieli swoje słabości, czasem małości. Ale umieli wznieść się ponad nie i w godzinie próby „zachować się jak trzeba”. 

Uważam, że to również ważna inspiracja dla nas, współczesnych Polaków, byśmy podejmowali podobny wysiłek. Bo każdy z nas może zostać bohaterem, a każdy bohater zasługuje na wdzięczność i pamięć. Za pielęgnowanie tej pamięci raz jeszcze Państwu dziękuję. Gratulując przyznanych nagród, życzę Państwu zdrowia i sił do kontynuowania tej ważnej misji.

 Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

DZ

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE