POLSKA 16:59 16 grudnia 2019

Prezydent na uroczystościach upamiętniających Bitwę o Ardeny: Cieszę się bardzo, że także my...

prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w odbywających się w Belgii oraz Luksemburgu uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę zwycięskiej dla wojsk alianckich Bitwy o Ardeny, w której uczestniczyli polscy lotnicy.

– Bardzo serdecznie witam Państwa i witam widzów z Belgii z Ardenów, z miejsca w którym upamiętniona jest bitwa sprzed 75 lat, bo obchodzimy 75. rocznicę tej bitwy, którą my, w Polsce nazywamy Bitwą o Ardeny, czasem nazywamy ją ofensywą w Ardenach – ostatnia ofensywa niemieckiej hitlerowskiej armii w czasie II wojny światowej, gdzie Hitler miał nadzieję przełamać front aliancki tutaj, na zachodzie Europy i zmienić losy II wojny światowej. Niektórzy historycy twierdzą, że była to zupełnie szalona akcja i szalony pomysł. Faktem jest, że tysiące żołnierzy niemieckich zostało w to zaangażowanych i ogromna ilość sprzętu bojowego, przede wszystkim najnowocześniejszych wtedy niemieckich czołgów. Doszło do zimowej bitwy, bo aura była zupełnie inna niż w tym roku, tu wszędzie leżał śnieg. I przede wszystkim było to starcie doborowych niemieckich oddziałów z niespodziewającymi się tego ataku oddziałami amerykańskimi - mówił prezydent. 

– Dzisiaj spotkaliśmy się w gronie przywódców zachodnioeuropejskich, ale także z amerykańskim Sekretarzem Obrony i weteranami, aby uczcić pamięć tych żołnierzy, którzy walczyli tutaj wtedy za wolny świat, za wolną Europę – przypomniał Andrzej Duda. 

W Belgii uroczystości odbyły się w Bastogne – mieście, które było bronione w trakcie ofensywy w Ardenach przez wojska amerykańskie. Uczestniczyli w nich Król Belgów Filip I, Wielki Książę Luksemburga Henryk, Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz Sekretarz Obrony USA Mark Esper.

 

– Cieszę się bardzo, że także my, jako Polska, zostaliśmy tu zaproszeni – powiedział Prezydent, przypominając, że polscy lotnicy brali udział w końcowej fazie tej bitwy. – To gest, który oddaje honor naszym żołnierzom walczącym w czasie II wojny światowej, przede wszystkim tutaj na froncie zachodnim, ramię w ramię z Amerykanami, z Brytyjczykami – zaznaczył.

 Po południu Prezydent Andrzej Duda wraz z innymi przywódcami wziął udział w uroczystościach na Amerykańskim Cmentarzu Wojskowym w miejscowości Hamm  w Luksemburgu.

AS

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE