POLSKA 14:19 20 maja 2019

Prezydent o ustawie ws. Strategii Onkologicznej: najwyższy czas na taki dokument

Wikimedia Commons/Koch/MSC
To był najwyższy czas na opracowanie ram dla Narodowej Strategii Onkologicznej, by w sposób kompleksowy rozwiązać problem walki z nowotworami w Polsce - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, po podpisaniu ustawy dot. strategii.

"Bardzo się cieszę, że mogłem podpisać tę ustawę. (…) To był najwyższy czas na to, abyśmy taki dokument, który stanowi ramę dla Narodowej Strategii Onkologicznej przygotowali, po to by w sposób kompleksowy rozwiązać problem walki z nowotworami w naszym kraju" – powiedział prezydent.

 

Podkreślił, że statystyki jasno wskazują, iż zachorowalność na nowotwory wzrasta. "Co roku w Polsce jest to około 160 tys. zachorowań, z których zgonem pacjenta kończy się około 100 tys. Jeżeli to przeliczyć, to wykrywa się dziennie około 300 nowotworów u pacjentów w Polsce, z czego 220 osób umiera" - podał. Wskazał też, że przewiduje się, iż zachorowalność w przyszłości będzie rosła m.in. w związku z wydłużeniem życia.

 

"Potrzebujemy strategii kompleksowej, czyli takiej, która obejmuje nie tylko leczenie i działania o charakterze medycznym; potrzebujemy także profilaktyki, w tym edukacji; potrzebujemy działań o charakterze badawczym, działań naukowych; potrzebujemy wreszcie strategii psychologicznej, tego jak postępować z pacjentem, u którego wykryto chorobę" – mówił Andrzej Duda.

 

M.N.

Źródło: IAR, media

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE