POLSKA 9:10 19 września 2019

Przedwyborcza prognoza: PiS lekko osiąga większość parlamentarną. Do większości konstytucyjnej jeszcze troszkę brakuje

wikimedia commons
Zdecydowane zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych z poparciem sięgającym 45,7 proc. - prognozuje w specjalnym badaniu dla Onet i "Faktu" Badania.pro. Prognozowane poparcie, przekłada się na 246 mandaty.

To kolejne badanie, które na bezapelacyjnego zwycięzcę wskazuje Prawo i Sprawiedliwość.

Na drugim miejscu w badaniu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 28,7 proc., co przekłada się na 146 mandatów.

Trzecia jest Lewica - która może liczyć na poparcie 13,3 proc. wyborców i 54 przedstawicieli w Sejmie. 

Jak podaje Onet, prognozowane poparcie dla Koalicji Polskiej wyniosło 6,5 proc. - to przekłada się na 13 mandatów. 1 przedstawiciela do Sejmu wprowadziłaby Mniejszość Niemiecka.

Wynik w badaniu wskazuje, że PiS otrzymałby o 15 mandatów więcej niż potrzebne jest do samodzielnej większości parlamentarnej.

- Równocześnie, PiS zabrakłoby 30 mandatów do liczby 276 (przy tym wyniku partia mogłaby odrzucić veto prezydenta), a także 61 mandatów do większości konstytucyjnej (2/3 wszystkich mandatów) - wylicza Onet. 


Badania.pro do prognozowania preferencji partyjnych używa modelu statystycznego, który opiera się na długoterminowym śledzeniu sondaży następujących ośrodków badawczych: IBRiS, Estymator, Kantar, Pollster, CBOS, Ipsos, Indicator oraz DobraOpinia.

 

Czytaj także:

Rzecznik Rządu zdradził widzom TV Republika świetną wiadomość! Chodzi o podatki dla...

PR

Źródło: Onet

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE