POLSKA 8:59 30 maja 2020

"To była przepowiednia" Kobieta ma 106 lat i pokonała COVID-19

Pixabay
106 lat ma mieszkanka północy Włoch, która została wyleczona z koronawirusa. "Lekarze dokonali cudu" - mówi rodzina seniorki, która jest pensjonariuszką domu opieki niedaleko miasta Pawia w Lombardii. Lucia Ronda wróciła do zdrowia po miesiącu choroby.
Gdy zachorowała w kwietniu w domu opieki dla osób starszych w miejscowości Marcignago, pierwszych dziesięć dni było krytycznych. Wkrótce jednak – jak poinformował w sobotę dziennik "Corriere della Sera" - jej stan ustabilizował się. 

Sędziwa Włoszka przeżyła sto lat temu pandemię grypy hiszpanki i dwie wojny światowe.

W związku z kryzysem epidemiologicznym i odizolowaniem placówek opiekuńczych, w których lawinowo wirus szerzył się przez kilka miesięcy, seniorka nie może spotkać się ze swoją rodziną. 106. urodziny spędziła w towarzystwie personelu medycznego i zdmuchnęła jedną symboliczną świeczkę na torcie.

Dzięki pomocy lekarzy i pielęgniarzy z najbliższymi kontaktuje się za pośrednictwem komunikatora internetowego.

"Wiele złego powiedziano w tych dniach o domach opieki, ale w przypadku mojej cioci lekarze dokonali cudu. Ona zawsze mi powtarzała: +czuję się dobrze, leczą mnie tu znakomicie+" - zapewnił siostrzeniec Paolo Beduschi, cytowany przez gazetę. "To ona mnie pocieszała" - dodał.

Krewny seniorki powiedział też: "W dniach jej choroby znalazłem informację dziennika +El Pais+ o kobiecie wyleczonej w wieku 106 lat. Mieszka w hiszpańskim mieście Ronda, a tak przecież brzmi nazwisko mojej ciotki".

"To była przepowiednia" - zauważył siostrzeniec seniorki, która pokonała Covid-19.

Drugi jej krewny Paolo Zani stwierdził zaś: "Ona ma temperament tak silny, jak jej przeciwciała".

A.N.

Źródło: PAP

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE