POLSKA 13:26 10 stycznia 2021

"Wydaje się, że szczyt obecnej fali zachorowań za nami". Prof. Kuchar o sytuacji epidemicznej w Polsce

Polska od tygodni pozostaje na 14. miejscu w świecie pod względem liczby zakażeńPAP/Marcin Bielecki
Specjalista chorób zakaźnych dr hab. n. med. Ernest Kuchar odnosząc się do danych epidemicznych podanych przez Ministerstwo Zdrowia ocenił, liczby zakażonych koronawirusem oraz liczby zgonów z powodu COVID-19 i zajętych łóżek szpitalnych spadają. - Wydaje się zatem, że szczyt obecnej fali zachorowań jest za nami.
Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby wykryto 9 410 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 41 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 136 osób; łącznie 177. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 16 364 osoby, o niemal 200 mniej w sobotnich danych.
 
Najczęstsza przyczyna zakażeń dróg oddechowych

- Liczba zakażonych i znacznie bardziej wiarygodna liczba zgonów zmniejszają się, co potwierdzają dane na temat zajętych łóżek szpitalnych. Wydaje się zatem, że najgorsze czyli szczyt obecnej fali zachorowań jest za nami - powiedział prof. Kuchar.

Zauważył jednocześnie, że odsetek dodatnich testów w kierunku SARS-CoV-2 nadal jest wysoki - rzędu 20 proc., co oznacza, że koronawirus pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń dróg oddechowych.

Polska na 14. miejscu

Jak dodał prof. Kuchar, Polska od tygodni pozostaje na 14. miejscu w świecie pod względem liczby zakażeń.

- To oznacza, że nasza sytuacja epidemiczna nie poprawia się, ale też i nie pogarsza względem pozostałych państw świata - zauważył. 

ASy

Źródło: PAP

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE