POLSKA 18:40 15 września 2020

"Wystarczy już gadania, trzeba działać" - Aguilar naciska KE w sprawie praworządności w Polsce

Juan Fernando Lopez Aguilar podczas konferencji prasowej na temat praworządności w PolsceZrzut ekranu/https://multimedia.europarl.europa.eu/
– Komisja Europejska i Rada muszą zacząć działać w sprawie praworządności w Polsce - mówił na konferencji prasowej w Brukseli sprawozdawca projektu rezolucji ws. praworządności w Polsce, europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar z grupy Socjalistów i Demokratów.

Jak wskazał, jeśli w czwartek PE przyjmie rezolucję dotyczącą praworządności w Polsce, będzie to już dziesiąty taki dokument.

– Czy to przypadek, że Rada Europy, Komisja Wenecka, wiele ośrodków eksperckich, które zajmują się prawami podstawowymi i demokracją, również OBWE i PE, mówią o tym, że pogarsza się stan praworządności, demokracji, praw człowieka w Polsce? To nie jest przypadek. Żałosna jest odpowiedź, jaką słyszymy, że jest to spisek lewactwa – powiedział.

Aguilar przypomniał, że PE uruchomił 3 lata temu wobec Polski art. 7 traktatu, a mimo to standardy demokracji cały czas pogarszają się. Dlatego, jak mówił, konieczne jest przyjęcie kolejnej rezolucji w sprawie Polski.

Jej projekt dotyczy m.in. niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, sytuacji prokuratury w Polsce, Sądu Najwyższego, wolności słowa, pluralizmu mediów, sytuacji mniejszości, w tym LGBTI, oraz antysemityzmu w ostatniej kampanii wyborczej.

Aguilar przekonywał, że w tych sprawach Komisja Europejska i Rada muszą działać jak najszybciej.

– Wystarczy już gadanie, trzeba działać. Artykuł 7 został uruchomiony. (…) Żądamy od Rady, aby wpisała te kwestie do swojego porządku obrad – powiedział.

Zaznaczył też, że potrzebne jest stworzenie zasad dotyczących uzależnienia dostępu do budżetu UE od pełnego poszanowania prawa europejskiego.

– Nie może być tak, że ktoś ma dostęp do europejskich pieniędzy, kiedy ma poważne niedociągnięcia w zakresie demokracji, praworządności i praw człowieka - podsumował.

Projekt raportu komisji wolności obywatelskich wskazuje na "przytłaczające dowody" łamania zasad państwa prawa i praw podstawowych. Jego autorzy informują o ciągłym pogarszaniu się stanu demokracji nad Wisłą.

W poniedziałek w PE odbyła się debata na ten temat. Wiceszefowa KE Viera Jourova zapowiedziała podczas niej, że Komisja wkrótce zdecyduje o kolejnych krokach w procedurze przeciw Polsce dotyczącej sądownictwa. Europosłowie centrolewicy wskazywali, że w Polsce trwa kryzys praworządności. Europosłowie PiS i części innych frakcji bronili reform polskiego rządu.

Głosowanie nad projektem rezolucji ma odbyć się w czwartek.

 

JJ

Źródło: PAP

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE