POLSKA 18:48 23 października 2020

Rząd wychodzi naprzeciw seniorom. Rusza infolinia pomocy na czas pandemii

Dzwoniąc pod ten numer, seniorzy będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domuPixabay
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w czwartek do seniorów powyżej 70. roku życia o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach. Ograniczenia nie obejmują zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, wykonywania czynności zawodowych i uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego.

Za pomocą darmowej infolinii pod numerem telefonu: 22 505 11 11 seniorzy powyżej 70. roku życia będą mogli uzyskać pomoc w czasie pandemii. Po zgłoszeniu za pośrednictwem infolinii lokalny ośrodek pomocy społecznej skontaktuje się z seniorem, żeby ustalić zakres i miejsce pomocy oraz udzieli dalszych wskazówek.

Dzwoniąc pod ten numer, seniorzy będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, m.in. wsparcie przy zrobieniu i dostarczeniu zakupów, a sama usługa (z wyjątkiem wartości samych zakupów) będzie bezpłatna. Dostarczenie zakupów nie przysługuje jednak osobie, która już korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej. Następnie ośrodki pomocy społecznej będą kontaktować się z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. W tę formę wsparcia poza ośrodkami pomocy społecznej będą zaangażowani także wolontariusze i organizacje pozarządowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Rejestr seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy mają prowadzić gminy. Samorząd będzie mógł skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa na zorganizowanie usług wsparcia, w tym na zatrudnienie nowych pracowników, przyznanie dodatków zadaniowych.

 

strefa_czerwona_zasady_670_01

ASy

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE