POLSKA 9:36 14 stycznia 2014

Syryjskie kobiety chcą uczestniczyć w Genewie 2

Flickr/CC/FreedomHouse
Grupa syryjskich kobiet wystosowała prośbę do wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdara Brahimiego o możliwość uczestniczenia 22 stycznia w międzynarodowej konferencji na temat zakończenia wojny w Syrii, tzw. Genewie 2.

Na spotkaniu w Genewie grupa 47 kobiet mieszkających w Syrii i poza tym krajem domagała się poszanowania praw kobiet. – Kobiety powinny stanowić co najmniej 30 proc. wszystkich zespołów negocjacyjnych w czasie konferencji, a przyszła konstytucja kraju powinna gwarantować równość wszystkich syryjskich obywateli, równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz karać wszelkie formy dyskryminacji i przemocy wobec kobiet – takie postulaty manifestowały uczestniczki zgromadzenia.

– Cztery przedstawicielki syryjskich organizacji kobiecych mają spotkać się z Brahimim, żeby omówić szczegóły swoich propozycji, które już wcześniej z nim konsultowały – poinformowała Phumzile Mlambo-Ngcuka, przedstawicielka organizacji UN Women, zajmującej się działaniem na rzecz równości kobiet i mężczyzn oraz walką z ubezwłasnowolnieniem kobiet.

Genewa 2, zainicjowana przez USA i Rosję, planowana jest teraz na 22 stycznia. Była ona wcześniej wielokrotnie przekładana, m.in. z powodu sporów wokół listy zaproszonych krajów oraz udziału głęboko podzielonej opozycji. Z przyczyn logistycznych ma się ostatecznie odbyć w szwajcarskim kurorcie Montreux.

mg

Źródło: PAP

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE