POLSKA 15:14 1 stycznia 2021

Szczepionka na koronawirusa na wyczerpaniu? W poniedziałek nowa pula trafi do Polski

Kraków, 27.11.2020. Szczepionka na Covid-19 - zdjęcie ilustracyjne wykonane 27 bm. w Krakowie. Na całym świecie w różnej fazie badań jest ponad 165 szczepionek przeciw COVID-19. W Polsce pierwsze szczFot. PAP/Łukasz Gągulski
- Do poniedziałku prawdopodobnie wyczerpie się pierwsza pula 300 tys. sztuk szczepionki przeciw COVID-19 i jednocześnie tego samego dnia do Polski trafi kolejna taka sama ilość - podkreślił w rozmowie z PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Prezes ARM przypomniał, że obecnie obowiązuje nowy, stały tryb zamawiania, w ramach którego wszystkie szpitale będą raz w tygodniu składać zamówienia na szczepionki, a dostawy trafiać do nich będą w poniedziałki do godz. 12.

- Pierwsza duża część szczepionek została rozwieziona do tej środy i czwartku rano. Jednocześnie do czwartku do godz. 12 zbieraliśmy zamówienia na dostawy, które będą zrealizowane w poniedziałek do godz. 12 - dodał.

- Na tę chwilę wygląda na to, że te dostawy w 100 proc. wyczerpią tę pierwszą pulę, którą otrzymaliśmy. Czyli z otrzymanych 300 tys. 150 tys. sztuk zostanie przekazanych do szpitali właśnie w poniedziałek rano, a jednocześnie w poniedziałek rano spodziewamy się kolejnej dostawy 300 tys. Na tę chwilę wszystko jest potwierdzone, czekamy tę dostawę - podkreślił Kuczmierowski.

Pierwsza dostawa szczepionki przeciw COVID-19 wyprodukowanej przez konsorcjum Pfizer-BioNTech dotarła do Polski w ubiegły piątek. Szczepienia ruszyły w niedzielę 28 grudnia.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Zgodnie z zapowiedziami prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego tygodniowo Polska będzie otrzymywać ok. 300 tys. szczepionek. Dystrybuowana będzie połowa z nich. Reszta trafi do lodówek jako druga dawka dla osób już zaszczepionych.

 

RED

Źródło: PAP

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE