POLSKA 20:59 28 lutego 2020

Uwaga turyści! GOPR ostrzega przed zagrożeniem lawinowym na Babiej Górze!

pixabay
Do drugiego stopnia podnieśli w piątek zagrożenie lawinowe ratownicy grupy beskidzkiej GOPR na Babiej Górze. W ostatnich godzinach spadło tam ok. 20 cm śniegu – poinformowali wieczorem goprowcy. Obecnie zagrożenie lawinowe jest umiarkowane.

Czynnikiem pogarszającym sytuację lawinową w sobotę będzie silny wiatr, który spowoduje przemieszczanie świeżego, luźnego śniegu – podali ratownicy GOPR w komunikacie.

Ratownicy określili obecny poziom zagrożenia jako umiarkowany.

– Występuje ono na stromych stokach, przede wszystkim w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiejący południowo-zachodni wiatr. Dotyczy to głównie żlebów, kotłów i zagłębień terenu – głosi komunikat.

W piątek wieczorem pokrywa śnieżna w patiach szczytowych Babiej Góry wynosiła ok. 120 cm. W miejscach nawianych jest go więcej. Przy schronisku na Markowych Szczawinach leży 94 cm.

Szlaki na Babiej Górze w większości nie są przetarte. W partiach szczytowych występują oblodzenia.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas obowiązywał najniższy, pierwszy stopień.

Drugi stopień oznacza, że wywołanie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego zejścia dużych lawin.

A.N.

Źródło: PAP

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE