POLSKA 9:43 13 stycznia 2014

W Knesecie pożegnano Ariela Szarona

siedziba KnessetuTelewizja Republika
Przedstawiciele władz izraelskich i obcych państw pożegnali w poniedziałek Ariela Szarona podczas oficjalnych uroczystości pogrzebowych w Knesecie. Przypominali w przemówieniach, że jako polityk i żołnierz Szaron zawsze zabiegał o bezpieczeństwo kraju.

Prezydent Szimon Peres wspominał Szarona jako "przyjaciela, przywódcę i generała". - Szaron stał się "żywą legendą" jako żołnierz, a jego marzeniem zawsze był pokój dla Izraela - mówił Peres w pierwszym przemówieniu na uroczystości.

Premier Benjamin Netanjahu nazwał Szarona "jednym z największym generałów w historii narodu żydowskiego i izraelskich sił zbrojnych".

 - Bezpieczeństwo państwa Izrael i narodu żydowskiego było gwiazdą, która wskazywała mu drogę" - mówił wiceprezydent USA John Biden.

Wśród obecnych na uroczystości przedstawicieli obcych państw są także: szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier, premier Czech Jirzi Rusnok i b. premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Delegacje przysłało 18 państw; Polskę reprezentuje minister obrony Tomasz Siemoniak.

Po państwowych uroczystościach pogrzebowych Szaron, zgodnie z własnym życzeniem, zostanie pochowany u boku swojej żony Lily na terenie rodzinnej posiadłości na skraju pustyni Negew, około 10 km od granicy ze Strefą Gazy.


apu

Źródło: pap

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE