POLSKA 20:40 22 października 2020

Waszczykowski: W UE trzeba umieć bronić interesów

Europoseł Witold WaszczykowskiTV Republika
W drugiej części programu "Oddaję Państwu Głos" na antenie TV Republika red. Łukasz Jankowski rozmawiał z byłym szefem polskiego MSZ, obecnie europosłem Prawa i Sprawiedliwości, Witoldem Waszczykowskim. Rozmowa dotyczyła m.in. obecnej sytuacji w UE.

-Czy mamy myśleć o UE jako zagrożeniu dla polskiej suwerenności? - pytał prowadzący. 

– Nie. Zarówno ja, jak i moi koledzy polityczni od lat wyjaśniamy, czym jest Unia Europejska. Otóż nie jest to raj na ziemi czy klub altruistów. Została stworzona po to, aby państwa rywalizowały ze sobą, używając instrumentarium prawno-ekonomicznego ale nie uciekały się przy tym do przemocy i wojny - wskazał gość TV Republika.

– Jeśli mamy świadomość, że Unia Europejska jest instytucją, w której trzeba mieć jasno zdefiniowane własne interesy, wszelkiego rodzaju: w kwestii bezpieczeństwa, polityki, ekonomii, a dzisiaj okazuje się, że nawet i społeczno-obyczajowe. Jeśli jest się zdeterminowanym, aby bronić tych interesów i pozna się mechanizmy funkcjonowania w Unii Europejskiej, to nie jest ona zagrożeniem - podkreślił Waszczykowski. 

– UE to trudny partner, trudna instytucja, ale zawsze lepsze rozwiązanie niż sytuacja, gdzie Europa była niezorganizowana, panowała „wolna amerykanka”, jak w latach 20.-30. XX wieku i to doprowadziło do wielkiej wojny światowej - wskazał polityk. 

– Trzeba mieć definicję własnych interesów, determinację do ich obrony i wiedzę, jak to robić w instytucjach europejskich - ocenił europoseł. 

JJ

Źródło: TV Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE