POLSKA 20:31 18 lutego 2020

Wiceminister zdrowia punktuje PO w sprawie onkologii: To pewne rozdwojenie jaźni

Telewizja Republika
Gościem redaktor Katarzyny Gójskiej w programie „W punkt” na antenie Telewizji Republika był wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

Prowadząca pytała swojego gościa o kwestię onkologii i tego, że opozycja przedstawia leczenie nowotworów jako alternatywę wobec rekompensaty dla mediów publicznych.

– Ta alternatywa media publiczne albo onkologia jest fałszywa. Opozycja prezentuje w tej sprawie pewne rozdwojenie jaźni- ocenił wiceszef resortu zdrowia.

– Nurt zmian, który zainicjowaliśmy, ma na celu poprawę organizacji. Nakłady systematycznie rosną, o prawie 50 proc. w ciągu pierwszej kadencji rządu PiS, teraz, w tym roku, będzie to ok. 11 mld, jeżeli dobrze sobie przypominam- mówił Cieszyński o zmianach wdrażanych w onkologii przez obecną ekipę rządzącą.

– Naszą flagową inicjatywą, pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy, jest Narodowa Strategia Onkologiczna, dziesięcioletni plan, dzięki któremu uda się szybciej i sprawniej pomóc chorym- podkreślił.

– Chcemy, żeby poziom leczenia był rzeczywiście na poziomie europejskim-dodał gość Telewizji Republika.

– W 2015 r. były dwa leki na raka piersi dostępne dla polskich pacjentek, teraz jest ich już 11. Mówimy o środkach na świadczenia i leki, natomiast w ramach strategii onkologicznej przeznaczamy dwa razy więcej środków, niż w ramach programu wdrożonego przez naszych poprzedników. Do projektu naszych poprzedników zarzuty miała nawet Najwyższa Izba Kontroli, zarządzana wówczas przez obecnego senatora KO, Krzysztofa Kwiatkowskiego- wskazał wiceminister Janusz Cieszyński.

– W strategii naszych poprzedników było duże rozproszenie. Pacjent „błądził” w systemie. To jest duży problem i temu mają służyć rozwiązania organizacyjne- wyjaśnił rozmówca redaktor Gójskiej.

– Mamy dziś do czynienia z falą hejtu, wykorzystywaniem chorych na raka do brutalnej politycznej walki. Porównanie między wspieraniem onkologii i mediów publicznych są fałszywe i nieuprawnione, w dodatku wypowiadają je osoby, które dawniej, w strukturach PO, były odpowiedzialne za ochronę zdrowia- zauważył.

– Zbadaliśmy satysfakcję pacjentów z wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej. 8 na 10 pacjentów jest zadowolonych- powiedział na koniec programu wiceminister zdrowia.


JJ

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE