POLSKA 7:15 10 stycznia 2021

Zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70 lat od przyszłego piątku

Szczepienia ruszają od piątkuPAP/Tytus Żmijewski
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował w sobotę wieczorem na antenie TVP Info, że już od 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób powyżej 70 lat. Na początku planuje się zaszczepić 250 tys. osób.
W poniedziałek do Polski trafi kolejna partia ok. 360 tys. szczepionek. Planowo, ok. godz. 19.00 zostanie zaszczepiony dwustutysięczny pacjent.

- Przyszły tydzień jest ważnym czasem, dlatego że w piątek rusza system centralnej rejestracji, ruszają zapisy dla wybranej części grupy pierwszej – powiedział Dworczyk. Mają się w niej znaleźć osoby powyżej 70 lat, najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19.

Rejestracja na trzy sposoby

Szef KPRM poinformował, że od piątku będzie możliwa rejestracja chętnych telefonicznie, przez internet i osobiście w przychodni.

- Osoby, którym zostaną automatycznie wystawione e-skierowania, będą mogły od razu rejestrować się na konkretny termin szczepienia – powiedział Dworczyk.

- Wszyscy pozostali będą mogli przez internetowe konto pacjenta zgłosić chęć zaszczepienia się. Oznacza to, że gdy ich grupa zacznie być szczepiona, dostaną zwrotną informację, że teraz już można się umawiać na konkretną godzinę, konkretny dzień, konkretne miejsce – te osoby będą mogły liczyć na szybsze umówienie wizyty- dodał minister.

Do 4 mln zaszczepionych miesięcznie

Według szefa kancelarii premiera system przygotowany przez rząd pozwala szczepić 3,5-4 mln osób miesięcznie, a to, do kiedy wszyscy chętni otrzymają szczepionkę, zależy od producentów i od dostaw.

- Mamy możliwości szczepienia, problemem pozostaje dostęp do szczepionki – zapewnił.

Przypomniał, że Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu centralnej dystrybucji szczepionek. 

Zaznaczył, że każdy transport szczepionki jest dzielony na dwie partie, aby zapewnić, że szczepieni otrzymają drugą dawkę także wtedy, gdyby kolejne dostawy opóźniały się z powodów leżących po stronie producenta.

 

ASy

Źródło: PAP

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE