POLSKA 17:16 18 lutego 2020

Znów grillowanie Polski? Zobacz, co tym razem wymyśliła KE!

Pixabay, CC0
Radio RMF FM podaje, że na agendę unijną powraca kwestia praworządności. Komisja Europejska ma wszcząć przeciwko Polsce nową procedurę w sprawie naruszenia prawa. Unijni komisarze mają także przedstawić nowy mechanizm corocznej kontroli praworządności we wszystkich krajach Wspólnoty.

Mechanizm ten jest pomysłem unijnego komisarza Didiera Reyndersa, który już wcześniej groził Polsce i Węgrom bardziej szczegółowym kontrolom.

– Trzeba w tej sprawie współpracować z państwami członkowskimi, dlatego Komisja Europejska chce przedstawić swoje zamiary w tej sprawie – powiedział unijny dyplomata w rozmowie z RMF FM.

Jak wskazała rozgłośnia, Chorwacja, która w tym półroczu przewodniczy UE, nie zorganizowała jeszcze żadnego wysłuchania na temat praworządności w Polsce czy na Węgrzech. Jak wynika ze źródeł RMF FM, nieoficjalnie mówi się, że w marcu taka debata może się odbyć.

Są jednak także kolejne informacje. Rozgłośnia podaje, że w środę 26 lutego, dzień po przedstawieniu nowego mechanizmu kontroli praworządności, Komisja ma uruchomić wobec Polski procedurę o naruszenie unijnego prawa. Chodzi o ustawę dyscyplinującą sędziów. Procedura może zakończyć się pozwem do TSUE.

 

 

JJ

Źródło: rmf24

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE