POLSKA 17:41 19 lipca 2014

Zwycięstwo Polaka na 14. etapie Tour de France. Pierwsze od 21 lat

facebook.com/letour
Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) wygrał 14. etap wyścigu Tour de France z metą w narciarskim kuriorcie Risoul. To drugi Polak, po Zenonie Jaskule w 1993 roku, który sięgnął po etapowe zwycięstwo w najbardziej prestiżowej imprezie kolarskiej świata.

Polski kolarz w piątek zajął drugie miejsce na mecie 13. etapu, przegrywając tylko z liderem, Vincenzo Nibalim. W sobotę zrewanżował się Włochowi, który po zaciętym pościgu przyjechał do Risoul na drugiej pozycji.

Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Francuz Jean Claude Peraud, a na kolejnych jego rodacy - Thibaut Pinot i Romain Bardet, kilkadziesiąt sekund za Majką. Większe straty poniósł na sobotnim etapie Michał Kwiatkowski, który odpadł z czołowej grupy już na przedostatniej premii górskiej, słynnej przełęczy Izoard.

Etap z Grenoble do Risoul, uważany za najtrudniejszy w alpejskiej części Tour de France, najeżony był górskimi podjazdami. Jakby wbrew tym trudnościom już w pierwszej części rywalizacji zaatakowała kilkunastoosobowa grupka, w której, obok Majki, znalazł się między innymi jadący w koszulce najlepszego górala Hiszpan Joaqin Rodriguez.

W miarę upływu kilometrów liczebność czołówki topniała i w efekcie ostatnie kilometry podjazdu do mety Majka pokonał samotnie, sięgając po największy w karierze sukces.

– Po Giro d'Italia (gdzie zajął szóste miejsce – PAP) miałem dołek formy, ale teraz wyraźnie odbudowuję dyspozycję. To pierwsze moje zwycięstwo, po całej serii drugich i trzecich miejsc. Czuję się bardzo dobrze i z optymizmem patrzę na kolejne etapy – powiedział Majka.

mk

Źródło: pap

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE